Avod, Amerika’ya adım attı

avod

Çalışmalarını İzmir merkezli sürdürmekte olan Avod, Amerika’ya adım attı. Zaten senelerdir McDonald’s’a, Starbucks’a ve Wendy gibi dünya çapında herkes tarafından tanınan markalara kurutulmuş domates satmakta olan firma artık sadece güncel satışı yapılmakta olan ürünler içinde değil, satışı yapılması planlanan ürünler içinde olmayı da planlıyor. Bunun için Amerika pazarına giriş yapan Avod, 21 milyon dolarlık bir yatırımla, Sundown Foods’u satın aldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Avod Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Torbaoğlu, Türkiye’deki potansiyelin Amerika’ya taşınmasının önemli olduğunu, Amerikan markaların da bu değerin bilincinde olduğunu dile getirdi.

Hisseyle ödeyecek
Sundown Foods’un bedelini nakit olarak değil, Avod hissesi ile ödeyeceklerini söyleyen Torbaoğlu şöyle devam etti:
“ABD pazarında büyümek istedik ve bu zincirlerle birebir ilişkimizi yürütmek istedik. Sundown Foods’un Avod’da hisseleri artmış olacak. 2004 yılından beri Avod müşterisi ve uzun yıllar iş ilişkimiz var. Türkiye piyasasının bu üründe geleceğini görüyorlar.”

Ürünler İzmir’den

Avod, İzmir’deki fabrikasının yanı sıra bu satın almayı desteklemek için aynı alanda faaliyet gösteren bir firmayı satın alarak bünyesine iki fabrika daha ekledi. Torbalı ve Manisa’da bulunan yeni fabrikalarla birlikte Avod, yıllık 4500 ton üretime ulaşacak. Torbaoğlu, 2014’te 70 milyon lira, 2015’teyse 110 milyon liralık ciro beklentisinde olduklarını vurguladı. Ürün gamında kuru kayısı, incir ve üzüm de bulunduğunu belirten Torbaoğlu, “Bu ürünleri tamamen İzmir ve çevresinden tedarik ediyoruz. İthalatımız yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir