Et zammı 2014

et

Bayram vaktine az bir zaman kala sebze fiyatlarında yaşanan artış vatandaşı zaten sinirlendirmiş, ayaklandırmıştı. Bunun yanı sıra şimdi de ete zam geldi ve ipler daha da gerildi. Kilosu 19 liradan bir anda 25 liraya kadar çıkmış olan ette yaşanan zammın nedeni ortada değilken Lokantacılar Odası Başkanı Nazmi Yiğit de bu konuda açıklamalarda bulundu. Bu zammın Ramazan Bayramı öncesi değil de sonrası yapılmasının daha uygun olabileceğini, çünkü vatandaşların iftarlarını zengin ve ucuz bir sofrayla açmak istediğini dile getirirken, hayvan mı kalmadı yoksa besin mi yapılmıyor bilmem ama bu zammı beklemiyor olduklarını da ifade etti.

“BESİCİLER KURBANA SAKLIYOR”

Besicilerin Kurban Bayramı için Kurbanlık sakladığını öne süren Lokantacılar Odası Başkanı Yiğit, şöyle devam etti: “Kimisi yem fiyatlarını bahane ediyor ama Kurban Bayramı için, besicilerin kurbanlık düşündüğü için hayvanları çıkartmak istemiyor. Sonra hayvan az diye 19 TL’ye kestik diyorlar. 25 TL’ye satıyorlar. Biz Lokantacılar Odası olarak Ramazan’da güzel bir yemek yedirmek istiyoruz. Biz zam yaparak eleştiri almak istemiyoruz. Bizim ana maddemiz et, ete zam gelmediği sürece hiçbir lokanta farklı bir zam tarifesi uygulayamaz. Ama ete zam geldiği zaman, bizim hammaddemiz et olduğu zaman yemeklere zam yapılarak vatandaşa yansıdığında vatandaş yediği yemeği yarıya düşürüyor. Bundan tüm lokantacılarımız rahatsızlık duyuyor.”

“ORTA YOLUN BULUNMASI LAZIM”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden ve Ticaret Borsası’ndan çözüm beklediklerini söyleyen Nazmi Yiğit, “4 yıldır fiyat listesi çıkarmıyorduk, en son ete gelen zamdan dolayı liste çıkarmak zorunda kaldık. Tam bizim iş yapacağımız dönem; Ramazan ve yaz dönemi. Lokantacılar olarak biz günlük 10 ton et tüketiyoruz. Bu büyük bir potansiyel, biz eti katkısız olarak müşteriye sunuyoruz. Diğer illere göre bizim lokantalarımız en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyor. Yağmur yağdı, dolu vurdu, kuraklık oluyor fiyatlar artıyor, bunun bir orta yolunun bulunması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kasaplar ise ete gelen zammı kuraklık sonrası yem fiyatlarına gelen artışları gerekçe gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir