Türk Traktör, Adapazarı’nda fabrika açtı

turk_tratokr

Geride bıraktığımız gün Türk Traktör, Adapazarı’nda şirketin ikinci fabrikasını açtı. Ülkemizin en büyük yerli traktör tüketicisi olan firmanın yeni fabrika açılış törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katılım gösterirken, önemli açıklamalar yapıldı. Zeybekci, kobilerin ve yerli yatırımcıların sektörde daha güçlü bir hal alması için devlet olarak teşvikleri artıracaklarını, bunun yanı sıra Türk Traktör’ün yurt dışında da böyle fabrikalar açtığını görmek istediklerini dile getirirken, merhum Vehbi Koç’u da rahmetle andı.

Ek teşvikler geliyor
Başbakan Erdoğan’ın, Ford Otosan’ın Yenişehir fabrikasının açılışında sözünü ettiği “1 milyar dolara kadar olan yatırımlar için ek teşvikler” konusuna da değinen Zeybekci, “Bu konuda çalışmaya devam ediyoruz ve teşvikleri artırıyoruz. Ümit ediyorum ki, bu destekle birlikte Koç Grubu da, bu tesislerin benzerlerini, Türk firması olarak yurtdışında da gerçekleştirir” diye konuştu.

Bakan Işık fenalaştı

Fabrikanın açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kürsüde fenalaştı. Sedyeyle dışarı çıkarılan Işık, yaklaşık yarım saat ambulans içinde yapılan müdahalenin ardından Bakan Nihat Zeybekci ile birlikte makam arabasıyla oradan ayrıldı. Rahatsızlığın, yorgunluk kaynaklı olduğu belirtildi.

Kapasite 50 bine çıkacak

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, konuşmasında “Özellikle bu fabrikanın açılışının, milli gelirin, ihracatın ve istihdamın artması konusunda önemli bir görev edineceğini düşünüyorum. Türk Traktör fabrikasına ait Ar-Ge merkezinden dolayı da Koç ailesine ve Türk Traktör’e özellikle teşekkür ediyorum” dedi.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da, Türk Traktör’ün, Türkiye otomotiv sanayinin en eski şirketlerinden olduğuna dikkat çekerken, “Şirketimiz, tam kapasiteye eriştiğinde yılda 50 bin adede ulaşacak üretimiyle Avrupa’nın en büyük traktör üreticilerinden biri olacak” dedi. ABD dahil 130 ülkeye yılda 15 bin traktör ihraç eden Türk Traktör’ün, yeni fabrikasıyla ihracatta da yeni hamlelere hazır olacağını söyleyen Koç, “Yeni yatırımla sadece traktör değil, transmisyon, motor işleme ve üretim kapasitemiz de artacak. Yerli katma değerin artırılması yönünde de önemli bir başarı elde eden Türk Traktör’ün liderliği devam edecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir