KUYAŞ’ta yatırımlar sürüyor

kuyas

Bundan 9 sene öncesine gittiğimizde, şu anda ülkemizin en büyük yatırım ortaklıklarından birinin oluşumu yapılmıştı: Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. (Kuyaş). Bölünmesini halen devam ettiren ve bunla birlikte büyüyen KUYAŞ’tan bu günlerde büyük yatırımlar geliyor. Basın Ekspres’te toplam 550 milyon dolarlık bir yatırımın altına imza atan KUYAŞ, yeni projesinden de Borsa İstanbul’a toplam 7 bin 500 metrekarelik bir ofis satımı gerçekleştirdi. Satılan alan gelen bilgilere göre altın saklama merkezi olarak kullanılacak iken, bilgiler bunlarla da sınırlı değil. Bazı açıklamalarda bulunan Kuyaş Genel Müdürü Ahmet Çilesiz, 2014 yılında gayrimenkul yatırım ve projelerine odaklandıklarını ve iki yeni proje için de hazırlıklarının sürdüğünü, bunların İstanbul’da olacağını dile getirdi.

Kentsel dönüşüm planı
Kuyaş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, şirketin bugün sahip olduğu arsalar üzerinde iddialı projeler gerçekleştirirken, bir yandan da kentsel dönüşüm gibi orta vadeli hedefler için adımlar attığını söyledi.
Finans ve prestijli proje alanı olarak belirlenen Basın Ekspres üstünde Kuyumcukent, İstanbul Vizyon Park Ofis ve Merkez Plaza Blokları projelerine imza attıklarını anlatan Metiner, “Projelerimizde yaşam başlarken, Merkez Bankası Avrupa Vezne Merkezi, Merkez bankası ve borsa İstanbul Takasbank Saklama Merkezi, Loomis Para Taşıma Şirketi, Altın Antreposu ve İstanbul Altın Rafinerisi ve Kuyumculuk sektörünün ileri gelen firmaları binamıza taşındı” dedi.

Borsa İstanbul’a ofis

Kuyaş’ın aynı bölgede biri 8 bin 500, diğeri de 4 bin 500 metrekare olmak üzere iki arsaya daha sahip olduğunu anımsatan Sait Erdal Metiner, arsalarda iddialı projelere başlayacaklarını açıkladı. Metiner, şöyle konuştu:
“4 bin 500 metrekarelik arsada 30 bin metrekare inşaat alanında 30 milyon dolarlık yatırımla geliştirdiğimiz projeye 2014’ün ilk yarısı dolmadan başlayacağız. Türkiye’de bir ilk olacak Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Saklama Merkezi ve bünyesindeki ‘Altın Saklama Merkezi’ni burada hayata geçireceğiz. Borsada işlem görenlerin altınlarının saklanabileceği özel kasa dairelerinin olacağı bir yapı hizmete sunulacak. Buradaki 7500 metrekarelik alanı KDV hariç 17 milyon liraya sattık. 2015 sonunda Borsa İstanbul’un Altın Saklama Merkezi’ni burada faal hale getireceğiz. Kuyumcukent lokasyonu, Avrupa yakasındaki finans merkezine dönüşmede çok önemli bir aşamayı tamamlamış olacak.”

GYO olmak için yetki aldı

Kuyaş’ın artık bir gayrimenkul yatırım ve inşaat şirketi olduğuna dikkat çeken Metiner, aktifinde bulunan arsaları amacına en uygun ve karlı biçimde değerlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Metiner, “Biz bölünerek GYO kurma konusunda çalışmaları başlatma ile ilgili genel kuruldan ön yetkiyi almıştık. Çalışmalar başladı. Uygunluk sağlandığında pay sahipleri bilgilendirilecek” dedi.

550 milyon $ yatırım yaptı

Kuyaş olarak şimdiye kadar 550 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Metiner, yeni dönemde konut yatırımları da planladıklarını ve bu çerçevede TOKİ ile görüştüklerini söyledi.


İnşaat sektöründe ciro yüzde 16.1 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2014’ün 1. çeyreğine ilişkin İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri verilerini açıkladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi yılın 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 16.1, inşaat üretim endeksi yüzde 1.1 arttı.
Buna göre, inşaat ciro endeksi, 2014 yılı 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 16.1 artış kaydetti. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 32 arttı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6.1 arttı.


Akıllı ev konseptiyle tasarruf sağlayacak

450 milyon TL’lik yatırım değerine sahip Future Park, akıllı ev konseptiyle hayata geçiriliyor. Hiper Gayrimenkul tarafından inşa edilen projede tüm sistemler tek dokunuşla kontrol edilebilecek.
Projeyle ilgili bilgi veren Hiper Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Genç, projede uyguladıkları teknolojik donanımların dünyada gelinen en ileri düzeyi temsil ettiğini ifade etti.
Genç, “Evden çıktıktan sonra kapatılmayan enerji ve gaz sistemleri kullanılmadığında otomatik olarak kapanacak ve riskli durumlarda güvenlik sistemi devreye girecek” dedi.

Kullanım kolaylığı…

Konut sahiplerinin elektrik ve doğalgaz gibi enerji sarfiyatlarını da diledikleri tasarruf biçimine göre ayarlayarak faturalarını kontrol altında tutabileceklerini belirten Genç, akıllı ev teknolojisinin yediden yetmişe herkesin kullanabileceği kolaylıkta olacağını söyledi.
Genç, “Ev sahipleri evlerine gelmeden sıcaklığı ve aydınlatmayı ayarlayabilecek, tüm faturaları ortak uygulamalar sayesinde otomatik olarak ödeyebilecek ve siteye ait tüm duyuruları otomatik mesaj ile ekrandan takip edebilecekler” diye konuştu.

Anahtarsız açılan kapı

Future Park’ta yer alan güvenlik tedbirlerine de değinen İbrahim Genç, şunları söyledi:
“Hırsızlık durumlarında hırsız alarmı devreye girecek. Ayrıca konut sahibi evde yokken gelen misafirler görüntülü veya sesli mesaj bırakabilecekler. Bu şekilde konut sahibi evde olmasa bile kimin geldiğini görüntülü olarak takip edebilecek. Bunun yanı sıra akıllı otomasyon sistemine sahip projede, konut sahipleri anahtar kullanmadan şifre veya kart ile evlerine girebilecek.”

48 ay sıfır faiz kampanyası

Hiper Gayrimenkul tarafından Haramidere Parklar mevkiinde hayata geçirilen Future Park projesinde lansman özel fiyatlarıyla satışlar da devam ediyor. 48 ay sıfır faiz uygulamasıyla konut satışlarının yapıldığı projede fiyatlar 113 bin TL’den başlıyor. Future Park’ta konut bedelinin tamamını peşin ödemek isteyenlere ise yüzde 10 indirim yapılıyor.

2015 yılsonunda teslim edecek

İnşaatına Mayıs 2013’te başlanan Future Park’ta alanları 50 ila 196 metrekare arasında değişen 1+0’dan 4+1’e kadar farklı konut tipleri yer alıyor. 35 bin metrekare arsa alanı üzerinde, 265 bin metrekare inşaat alanına sahip olan proje, 11, 25 ve 30 katlı 9 blokta 1800 konut ve 2 bin bağımsız bölümden meydana geliyor. Projede, 30 bin metrekare ticari alan, 3 bin metrekare sosyal tesis alanı bulunuyor. Yüzde 75’i yeşil alana ayrılan Future Park’ta teslimlerin 2015’in sonunda yapılması hedefleniyor.


Çin’de emlak fiyatları yüzde 34.9 geriledi

Pekin İstatistik İdaresi’nden yapılan açıklamada, Ocak-Mayıs döneminde toplam 3.29 milyon metrekarelik konut alanının satıldığı kaydedildi.
Raporda, Çin’in başkenti Pekin’de yılın ilk beş ayında konut satışlarının yüzde 34.9 gerilediği bildirildi.
Çin genelinde konut fiyatlarının da yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.7 azaldığı ve yaklaşık 175 milyar dolar olduğu açıklandı. Ayrıca ülkede konut fiyatlarının 70 büyük şehrin baz alındığı havuzda da aylık anlamda düşüş eğilimi olduğu ifade edildi.

Sektörü soğutacak

Ülkede uzmanlar özellikle başkent Pekin’deki konut satışlarının düşmesini emlak sektöründeki soğuma işareti olarak değerlendiriyor. Çin’de özellikle son dönemde hızlı artan emlak fiyatlarını yavaşlatmak için hükümet, devletin satın alınabilir konut uygulamasını genişletmeye başlamıştı.
Çin hükümeti bu yılın başında yayımlanan bir çalışma raporunda 7 milyon satın alınabilir konutun inşasına başlanacağını açıklamıştı.


Mütekabiliyet kanunu otomotive de yaradı

2014 yılının ilk 4 ayında yabancılara 5 binin üzerinde konut satışı gerçekleştirildi. Yatırım amacı ile Türkiye’ye gelen yabancıların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Yabancılar sadece sanayi, gayrimenkul veya turizme ivme kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda otomotiv sektörünü de canlı tutuyor.
Konuyla ilgili konuşan Kosifler Oto Satış Müdürü Barkın Pınar, kiralık Otomobil sayısının her geçen gün hızla arttığını söyledi.
Pınar, “Tüketicinin kiralık araçların avantajlarına yeni yeni hakim olması, kısa veya uzun vadeli ziyaretlerde bulunan yabancıların ulaşımları için kiralık otomobilleri tercih etmesi bu artışın en büyük nedenleri” dedi.
Kiralama sektörünün gelişmesinin, doğrudan otomotive de yansıdığını söyleyen Pınar, “Bununla beraber turizm sezonunun yaklaşmasıyla bu dönemde kiralama firmalarının alımları en yüksek seviyelerde seyrediyor. Yılın ilk beş ayında yaklaşık 25 bin üst segmentte yer alan otomobil satıldı. Satılan yaklaşık her dört otomobilden birinin kiralama firmaları tarafından satın alınması bunun en önemli göstergesi” dedi.


Erasta zincirine yeni bir halka daha ekledi

Eroğlu Gayrimenkul, inşa ettiği ticari projelere bir yenisini daha ekledi. Antalya’nın ardından Erasta Alışveriş Merkezi zincirinin ikinci halkası Erasta Fethiye ile bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezini hayata geçirdi.
Kapılarını açan Erasta Fethiye’yle ilgili konuşan Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Fethiye halkına Erasta AVM’yi kazandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

49 mağaza var

Eroğlu Holding olarak, tekstil ve perakendeden edindikleri deneyimi arkalarına alarak, gayrimenkulde önemli projelere imza attıklarını söyleyen Eroğlu, “80 milyon TL yatırımla hayata geçirdiğimiz Erasta Fethiye’nin, bölgeye yeni bir soluk ve ekonomik gelişmesine ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi.
Nurettin Eroğlu, “Her kesimden insanın alışveriş ihtiyacını karşılayacak olan Erasta Fethiye, hem Fethiyeliler hem de buraya gelen turistler için önemli bir yaşam alanı olacak” diye konuştu. 22 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 42 bin metrekare alanda yükselen projede 49 mağaza bulunuyor.

EVLERİN CEPHESİ KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYECEK
174 daireli Greenist konutlarında, firmanın bağlı olduğu Saray Grup malzemeleri kullanıldı. Her dairenin mutlaka bir balkon, teras veya kat bahçesi gibi açık alana sahip olduğu konutlarda ahşap desenli güneş kırıcı panellere yer verildi.
Kendi ürettikleri dış cephe kaplamalarını da Greenist’te uyguladıklarını belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, “Projenin dış cephesinde Saray Cotta ve Alüminyum kompozit panellerimizi kullandık. Kirlenmeyen, çevre dostu ve yangına karşı emniyetli Saray Cotta yüzde 100 alüminyum profilden oluşan bir sistemdir” dedi.

Kir tutmayacak

Temizlik için doğaya zararlı herhangi bir kimyasala gerek duyulmadan kendi kendini temizleme özelliği olan kompozit panellere de Greenist’te yer verdiklerine dikkat çeken Dikici, “Greenist’in kir tutma riskine maruz kalabilecek noktalarında Türkiye’deki ilk üretiminin Saray olarak bizim tarafımızdan gerçekleştirildiği NanoKompozit Paneller kullandık”diye konuştu.
Dikici, “Böylece kendi kendini temizleme ve pürüzsüz yüzeye sahip paneller ile çevreyi sürdürülebilir şekilde koruduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir