13 bin girişimci kadın aranıyor

calisan_kadin

Uzun süredir gündemden düşmeyen “Bir İş Kurmak, Bir Hayata Dokunmak” projesi, tasarlandığı gibi geçtiğimiz gün Aydın’da tanıtıldı. Kadınların iş hayatına daha fazla bağlanması ve evde oturmaları yerine ülke ekonomisine katkıda bulunurken aynı zamanda kariyer edinmelerini hedef alan bu proje Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından da destekleniyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, proje kapsamında kadınlara 3 aylık bir eğitim verileceğini, bu eğitim süresince iş geliştirme, satış pazarlama ve marka yönetimi gibi konuların üzerinde durulacağını dile getirdi.

“KADINA GÜVENMEKTEN ZARAR GÖRMEDİK”
Türkiye Gramen Mikrofinans Programı (TGMP) Aydın Bölge Müdürü Demet Pilevneli Ege Bölgesi’nde mikrokredi ile tanışan ilk ilin Aydın olduğunu ifade ederek, “2008 yılında Aydın’da ilk başladığımızda Ilıcabaşı ve Osman Yozgatlı mahallelerimizde bir çok kadına ulaştık. 2009 yılında Denizli ve Muğla’ya şubeler açtık. Sonrasında Manisa ve İzmir’i de projemize ekledik. Şu anda Ege Bölgesi’nde 5 ilde mikrokredi projemiz devam ediyor. Bu 5 ilde mikrokeredi sayesinde binlerce kadının hayatına dokunma fırsatımız oldu. Biz GEKA ile projeye başladığımızda onlara sadece, ‘biz kadına güvenmekten hiç zarar görmedik, sadece sizden istediğimiz bu halkayı daha fazla büyütmek için elimizden tutun’ dedik. Onlarda ‘Bir iş Kurmak, Bir Hayata Tutunmak’ projesi kapsamında bize 85 bin 850 TL gibi bir eğitim desteği sağladılar. Bu eğitim desteği sayesinde de şimdi daha fazla kadına erişebileceğiz” dedi.

Pilevneli’nin ardından konuşan AK Parti Aydın Milletvekili Kılınç, “Mikrokredin’nin Ege Bölgesi’ne gelişinden, bu güne kadar yapılan tüm çalışmaları yakından takip ediyorum. İnanıyorum ki GEKA desteği ile bu proje daha da büyüyecek” dedi.

Vali Yardımcısı Aslan da GEKA desteği ile daha da büyüyen ‘Bir İş Kurmak, Bir Hayata Dokunmak’ projesi ile iş sahibi olacak olan girişimci kadınların başarılarını en kısa sürede görmek istediğini kaydederek, TGMP Aydın Bölge Sorumlusu Pilevneli ve mikrokredi çalışanlarına bu konuda çok büyük işler düştüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından toplantı sonunda 24 girişimci kadına 85 bin 850 lira mikro kredi dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir