Japonya’dan ilk uyarı

kuru_incir

Dünyanın en fazla ithalat yapan ülkelerinden biri olan Japonya’ya ilk defa bu aralar satış yapmaya başlamıştık. Ancak ilk giden ürünlerle birlikte ilk uyarımızı da aradan uzun bir zaman geçmeden aldık. Geride bıraktığımız sene Türkiye’den Japonya’ya toplam 150 parti kuru incir gönderildi. Japonlardan gelen uyarılara göre bu 150 parti incirin 3’ünde uzun süre bekletildiğinde kansere neden olabilecek aflatoksin maddesine rastlandı. Bu madde zaten tüm maddelerde ve yiyeceklerde bulunuyor; ancak Japonya standartları bu konuda fazlasıyla titiz.

JAPONYA’DAN 29 MİLYAR DOLARLIK YENİ DESTEK GELDİ
Japonya’da erken seçimi kazanarak başbakanlık görevini sağlama alan Shinzo Abe, ekonomisini canlandırmak için kolları sıvadı. Abe yeni kabinenin aldığı ilk kararlar arasında 29 milyar dolarlık yeni bir ekonomik paketin bulunduğunu duyurdu. Abe, açıklamasında söz konusu paketin öncelikle orta ve küçük ölçekli kuruluşların yanı sıra düşük gelirli ailelere destek sağlayacağını söyledi. Ayrıca hükümetin yeni paket kapsamında ekonomik yardıma muhtaç kitlelere ürün ve benzin kuponları dağıtacağı da belirtildi. Başbakan Abe kişisel tüketime sağlanacak desteğin yanı sıra bölgesel kalkınmaya da ağırlık vereceklerini belirterek bu konuda özellikle 2011 depreminde zarar gören bölgelerin öncelikli olacağını sözlerine ekledi. Japon hükümeti yeni planlanan ucuz kredilerle ülkede durma noktasına gelen gayrimenkul piyasasınıda canlandırmaya çalışacak

EN FAZLA VIETNAM ALDI

Japonya’ya ihracat gıda sektörü için prestij kaynağı olsa da Türkiye en fazla kuru inciri Asya’da 15 Ekim -20 Aralık arasında 774 tonla Vietnam’a sattı.

KOTANIN YARISI DOLDURULDU

Türkiye’deki gıda ihracatçılarına uyarı amacıyla Tokyo’dan gönderilen bilgi notu aktarıldı. Japon mevzuatı gereği aflatoksinli çıkan birinci partiden sonra Türk kuru incirinin yüzde 100 denetlemeye tabi tutulduğu anlaşıldı. Bunun Türkiye’ye özel bir uygulama olmadığı vurgulandı. Japonya’nın bir ülkeden gelen bir gıda ürününün yüzde 5’inde limitin üstünde aflatoksin tespit etmesi halinde ithalatı durdurduğu anlatılan bilgi notunda, Türkiye’nin yüzde 2.7’ye ulaştığı kaydedildi. Bilgi notunda Japon Sağlık Bakanlığı yetkililerinin şu ifadelerine yer verildi: “Aflatoksin oluşmasında önemli faktörlerin genel olarak belli olduğunu, üretim, taşıma ve koruma faktörlerinde Türkiye’nin iyileştirmelerde bulunmasının kendi avantajına olacak çalışmalar olacağını bireysel olarak ileten yetkili, uygulamada bulunan yaptırımların pozitif olarak algılanmasında yarar bulunabileceğini sözlerine ekledi.” Bu arada bilgi notunda Amerikan ürünlerinde bile aflatoksin bulunabildiği ancak ortaya çıkan son partideki aflatoksin miktarının çok yüksek olduğu vurgulandı.

KURU DOMATES VE HAMSİDE DE SORUN ÇIKMIŞ

Bilgi notunun altında yer verilen linkten Japon Sağlık Bakanlığı’nın bu yıl içinde şartlara aykırı olduğu belirlenen Türkiye’den ithal ürünlerin listesini inceledik. Aflatoksinli kuru incir dışında bu yıl üç kez limitin üstünde sodyum sülfat içeren kurutulmuş domates bulunduğu görülüyor. Bu yıl ayrıca yine 3 kez fazla sodyum sülfat içeren kuru kayısı Japon gümrüklerinde alı konuldu. İhracatçılara gönderilen bilgi notunun uyarı yazısında Japonya’ya daha önce yapılan soslu hamsi ve tahin ihracatlarında salmonella ve histamin sorunları çıktığı hatırlatıldı. Ülkenin mevzuatına uymada hassasiyet gösterilmesi istendi. İki ülke arasında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir