Yörüksüt, 100. yıl için hazır!

yoruksut

Çalışmalarını Mersin merkezli yürütmekte olan Yörüksüt, Türkiye’nin her yerinin yanı sıra yurt dışına da ürün göndermekte. Toplam 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde çalışmalarını yürüten firma, günde 50 tonluk süt işleyebiliyor. 70 farklı ürünle birlikte müşterilerle buluşan Yörüksüt, Türkiye’nin, ülkemizin 100. yılına da hazır. 2023 yılında devletimizin 500 milyar dolarlık bir ihracat beklentisi bulunuyordu ve Yörüksüt de bu değere büyük katkıda bulunacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yörüksüt Genel Müdürü Ramazan Öz, toplamda 300 kişiye istihdam sağladıklarını ve Irak’ta da iki tane üretim tesislerinin olduğunu dile getirdi.

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin 600 metrekarelik alanda Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) desteği ile 15 milyon liralık bir tesis yatırımı yapacaklarını anlatan Öz, “Fabrika 2 yılda tamamlanacak. 2017’nin sonunda yurtiçindeki mevcut fabrikamızı yeni tesise taşıyacağız. Kapasitemizi yüzde 120 civarında artırmayı hedefliyoruz. Yeni tesisimiz 4’üncü fabrikamız olacak. Bu fabrikada tam otomasyon sistemli makinelerimiz olacak” diyor. Geçen yıl rulo kaymak ve çubuk peynir üretimine başladıklarını anımsatan Öz, yeni fabrika ile birlikte günlük şişe süt üretimine başlayacaklarını vurguluyor.

“İhracatta 8 milyon dolara ulaşacağız”

Yeni yatırımlarıyla birlikte ihracata ağırlık vereceklerinin altını çizen Öz, şu an yalnızca Irak’a ürün gönderdiklerini belirtiyor. “İhracatta özellikle özel serbest bölge oluşturan Cibuti üzerinde ciddi bir çalışmamız var. Etiyopya ve diğer Afrika ülkelerini de değerlendiriyoruz” açıklamasını yapan Öz, özetle şu ifadeleri kullanıyor:

“Yeni fabrikamızla birlikte yapacağımız kapasite artışını da çeşitli ülkelere sunacağız. Üretimimizin yüzde 15’ini ihracata aktarıyoruz. Bu rakamı yüzde 25’e çıkarmayı istiyoruz. Geçen yılı yaklaşık 3 milyon dolarlık ihracat ile kapattık. 2023 yılı hedefimizi belirledik. Türkiye’nin 2023 yılı hedefi doğrultusunda Yörüksüt olarak payımıza düşeni yapacağız. İhracatımızı yüzde 12 civarında artıracağız. Bu kapsamda ihracatımızı 8 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Her yıl kademeli olarak artış sağlayacağız. Yurtdışında yeni butik fabrika yatırımları için çalışmalarımız sürüyor. Yörüksüt ürünlerinin lezzetini tüm dünyaya tattırmak istiyoruz.”

Yörüksüt Akademi ile sertifikalı staj imkanı

Üniversitelerin gıda mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişilerin şirketlerine staj başvurusunda bulunduğunu dile getiren Öz, bu kişilere staj imkanı sunmak için “Yörüksüt Akademi”yi kuracaklarını açıklıyor. “Akademide staj yapanlara bir sertifika vereceğiz” açıklamasını yapan Öz, yıllık yaklaşık 100-150 kişiye eğitim şansı vereceklerini belirtiyor. Öz, “Burada staj yapan ve sertifika alan kişiler yoğurt ve peynir yapımı konusunda önemli bilgiler edinecekler” diyor.

Geçen yılı yüzde 15 büyüme ile kapattıklarını anlatan Öz, bu yıl da aynı oranda büyümeyi planladıklarını aktarıyor. Öz, yurtdışında daha fazla büyüdüklerini bildirirken, Irak’taki her iki fabrikalarında bölgede yaşanan sıkıntılara karşın yaklaşık yüzde 40 büyüme sağladıklarını vurguluyor. Öz, önümüzdeki dönemde yurtiçi pazarını da çeşitlendirmeyi istediklerini sözlerine ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir