Üzüm ihracatında yüz güldüren artış

uzum_ihracati

Üzüm ihracatında dünya genelinde Rusya’nın birinci sırada olduğunu biliyoruz, ancak ülkemiz de hatırı sayılır bir sırada yer alıyor. Alaşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Tarık Memiş, ilçenin geçen seneki üzüm ihracat istatistiklerini açıkladı. Gelen bilgilere göre yaş üzüm ihracatı 2013’e oranla yüzde 29 kadar artmış ve 280 milyon dolarlık bir gelir elde edilmiş; ilçeden çıkan tır sayısı ise 20 bin 110. 2013’te Alaşehir’de yapılan üzüm ihracatı 178 bin ton idi, 2014 sonuna gelindiğinde bu değerin senelik 250 bin ton olarak kayda geçtiğini görüyoruz.

RUSYA İHRACATTA 1’İNCİ SIRADA


Sofalık üzüm ihracatına dikkati çeken Memiş, şöyle dedi:

İlçemizden ihraç edilen tarım ürünleri içinde ilk sırayı yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 250 bin tonla sofralık üzüm alırken, 30 bin tonla nar ve 16 bin ton ile kuru üzüm takip etmektedir. Çeşitli kalemlerdeki tarım ürünleriyle birlikte ilçeden toplam 385 bin ton ihracat gerçekleşmiştir dedi. En çok ihracatın Rusya ile yapıldığını belirten Memiş, Son yıllarda hepinizin bildiği gibi tarımsal ürünlerin ihracatında Rusya, ön plana çıktı. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl Alaşehir Gümrüğü’nden genel toplamda Rusya’ya 231 bin ton ürün gitti. Rusya’yı 153 bin ton ile Avrupa Birliği ülkeleri takip etti.

EĞİTİMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ


Sivil toplum örgütleri, firmalar ve zirai kurumlar tarafından düzenlenen seminerlerle üreticilerin eğitildiğini söyleyen Akşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Tarık Memiş, şöyle devam etti:

Ürününü nasıl yetiştireceğini, hangi zamanda hangi ilacı kullanacağını, hasat zamanını, kalıntı sorunlarını seminerlerde öğrenebiliyor. Üreteceği ürünü yaş ya da kuru üretim yapacağına karar verebiliyor. Eğitimlerden geçen üreticilerimiz atalarından, babalarından kalma tarım uygulamaları yerine teknolojik ve alıcıların istekleri doğrultusunda, sağlıklı kaliteli ve güvenli ürün yetiştirebiliyorlar. Bunun sonucu ihracatta geçmiş yıllardaki olumsuzluklar yaşanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir