Aksu Tarım’da hedef 300 bin ceviz fidanı

ceviz

Geride bıraktığımız yakın dönem içerisinde Sütçü İmam Üniversitesi tarafından düzenlenen ihale sonucunda Maraş-18 ve Sütyemez-1 ceviz çeşitlerinin üretim hakkına kendine alma başarısını yaşayan Aksu Tarım, yıllık hedeflerini de belirledi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aksu Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ciğer, bölge ve rakım el verdiği sürece her türlü cevizi ürettiklerini ve yarı bodur kiraz üretimi yapmaya başladıklarını da dile getirirken, tüplü fidan üretimi kullanmalarının yılın her günü kendilerine fidan dikme şansı sunduğunu ve bu yıl 300 bin fidan aşılama hedeflerinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Süs bitkilerine yönelik üretimimizi artıracağız
Bu yıl 300 bin ceviz fidanı aşılamayı hedeflediklerini açıklayan Ciğer, Yeni başladığımız süs bitkileri üretimini de artıracağız. Gül ve sarmaşık gurubu bitkileri üretiminde geçen yıl 150 bin adete ulaştık. Söz konusu rakamı bu yıl 225 bin adete çıkarmayı hedefliyoruz diye konuştu. Kahramanmaraş Kağıt Sanayi AŞ’nin grup firmaları arasında yer alan şirketlerinin 2003 yılında kurulduğunu anlatan Ciğer, 2011’e kadar çeşitli tarım faaliyetleriyle ilgilendiklerini söyledi. Bu tarihte Sütçü İmam Üniversitesi tarafından üretim hakkı ihaleye çıkartılan Maraş-18 ile Sütyemez-1 ceviz çeşitlerinin üretim hakkını aldıklarını ve ceviz fidanı üretimine başladıklarını anlatan Ciğer, Üretimimizi Kahramanmaraş’taki 16 bin metrekarelik alana sahip sera ve 100 bin metrekarelik açık alana sahip yerimizde yapıyoruz. Ayrıca Kaman-1, Şen-1, Şebin, Bilecik gibi yerli çeşitler ile Chandler, Franquette, Fernor, Fernette, Pedro gibi çeşitleri de üretiyoruz bilgisini verdi.

Ceviz yetiştiriciliği konusunda üreticilere tavsiyelerde de bulunan Ciğer, cevizin bakım maliyetinin diğer ağaçlara göre az olduğunu, fazla gelir getirdiği ancak üreticiler arasındaki yaygın algının aksine cevizin 3 yaşında 20, 5 yaşında 50 kilo veren, sulamaya ve budamaya ihtiyaç duymayan bir fidan olmadığının altını çizdi. Bodur ceviz isimli bir türün olmadığını söyleyen Mustafa Ciğer, doğru yere dikim yapılması halinde 30 santimetrelik bir ceviz fidanın bir yıl içinde 3 metreye ulaşabileceğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir