Et fiyatları 2014’te rekor kırdı

et_fiyatlari

Geride bıraktığımız sene et fiyatlarında fazla bir artışın yaşandığını fark etmek için resmi istatistiklere bakmaya gerek yok. Ancak yine de elimizdeki resmi verilerle konuşalım biz. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), geride bıraktığımız senede et fiyatlarında nasıl bir değişiklik olduğunu gözler önüne serdi. Gelen bilgilere göre tarihi bir rekor kırılarak et fiyatları bir sene içerisinde yüzde 8.1 kadar arttı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, fiyatlardaki artışın sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de olduğunu ifade etti.

DÜNYA VE TÜRKİYE’DE FİYATLAR ARTACAK


ABD ihracat yapan bir ülkeydi ancak üreticide artış olmamasına karşı tüketimin artmamasıyla tablo bu hale geldi. Kırmızı etin alternatifi olmadı, olamaz da… Bütün dünyada talep artışı var, ancak üretim artışı yok. Fiyatlar dünyanın her yerinde aynı şekilde artıyor, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Bu nedenle dünya genelinde de, Türkiye’de de fiyatlar artacaktır. Buna çözüm olarak üreticiyi üretimden soğutmamak gerekiyor. Büyük üreticilerin haricinde köyünde üretim yapanların desteklenmesi gerekiyor. Üretimin artması için insanlar büyük kente göçmeden olduğu yerde üretim yapsınlar. Bugün Türkiye’deki talebi ithalata dayalı bir politikayla çözebiliriz. Ama küçük üreticiyi desteklemezsek yarın tamamen dışa bağımlı hale geliriz.

Tunç, Çin’in daha önceden kırmızı et tüketmediğini ancak son zamanlarda kırmızı ete talebinin arttığını ifade ederek, Kırmızı et tüketilmediğinde B12 vitamini eksikliği doğuyor. Bunu insanlar olmazsa olmaz şeklinde tüketmeye başladı dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir