Paşabahçe, Fransa’dan eli boş döndü

pasabahce

Uzun süredir Fransız firma ARC International’ı satın alması, görüşmeleri sonlandırması beklenen Paşabahçe’den beklenmeyen bir haber geldi. Yapılan açıklamalarda Paşabahçe ve ARC arasında yapılan görüşmelerin sonucunda hiçbir teklif yapılmadan iki tarafın da ayrıldığı açıklandı; yani satın alma işlemi gerçekleşmeyecek.

Şişecam tarafından yapılan açıklamada, “Görüşmeler, değerlendirme açısından stratejik önemi haiz finansal bilgiler ve iş planlarının, operasyonel bir rakip olması nedeniyle Paşabahçe Cam ile paylaşılmaması neticesinde bir teklif sunulmadan nihayetlendirilmiştir” denildi. Şişecam Haziran ayı başında bağlı ortaklığı Paşabahçe’nin ARC International’ın hisselerini satın almasına yönelik gizlilik anlaşması yaptığını açıklamıştı. Şişecam hisseleri dün 2.97 liradan kapandı.

Şişecam (Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş), Türkiye’nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla İstanbul’un Paşabahçe semtinde 4 Temmuz 1935’te faaliyete geçen cam fabrikasıdır. Fabrikanın bu semtte kurulmasıyla birlikte Paşabahçe semti cam üretimi ile anılır olmuştur.

Şişecam Topluluğu ana faaliyet alanları cam ve kimyasal üretimi olan bir sanayi topluluğudur. Topluluk düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile cam hammaddeleri üretimini (kum, dolomit, kalker, feldspat, soda ve krom bileşiklerini) kapsayan işkollarında Türkiye’de lider konumdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir