Soma müfettişlerine soruşturma

soma

Soma’da yaşanan milli tarihi facia halen akıllardan çıkmış değil ve çıkmaması da gerekiyor. Konu hakkında müfettişler için bu vakte dek bir adım atılmazken sonunda yeni açıklamalar geldi. Gelen bilgilere göre 301 kişinin hayatını kaybettiği faciada maden için “olumlu rapor” veren müfettişler hakkında Çalışma Bakanlığı’ndan soruşturma izni isteniyor. Eğer ki olur da bakanlıktan izin çıkarsa söz konusu müfettişler hakkında “görevi kötüye kullanma” ya da “görevi ihmal” suçlamalarda bulunulacak.

Kapsam daraltıldı
İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de kazadan sonra yaptığı açıklamada, “İhmal görüldüğünde de savcılığın müraacatına biz ‘tamam soruşturulsun’ diye müsaade ederiz. Yani burada devletin genel yaklaşımı bizim için de geçerli, bu kazayla alakalı kimin ihmali varsa karşılığını görecek” demişti. Eğer izin verilirse son denetimi yapan müfettişler “görevi ihmal” ya da “görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla karşı karşıya kalabilecek.
Savcılık daha önce de madendeki denetimler ile ilgili genel soruşturma inceleme izni istemişti. Daha sonra, soruşturmanın sorumlulukları olanlara yönelmesi gerektiği itirazları geldi. Böylece, Soma’daki faciayla ilgili 2 müfettişe odaklı bir süreç başlamış oldu. CHP ise kaza ile ilgili bilirkişi raporunun halen çıkmadığını belirterek bunun yargılama sürecini aksatacağını belirtiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği madenin 2 yılda 16 kez denetlendiğini belirtmişti. Savcılığın soruşturma kararının ardından daha önceki müfettişlerin de soruşturulup soruşturulmayacağı sorusu gündeme geldi.

Diğer müfettişler…
Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, facianın yaşandığı madende daha önce denetim yapan müfettişlerin de soruşturulması için başvuruda bulunduklarını ifade etti. Kazanın ardından kendilerinin de madende incelemelerde bulunduğunu belirten Balkız, madenle ilgili denetimlerde çok eksiklik olduğu tespitinde bulunduklarını ifade etti. Balkız, “Keşiften sonra ‘böyle yerde çalışılır mı’ diye sorduk” dedi. Kazanın meydana geldiği madende son teftişi gerçekleştiren 2 müfettiş hakkında idari soruşturma da başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir