Amerika, fabrika siparişinde rekor kırdı

amerika

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar tüm dünyada ses getirdi. Yapılan açıklamalara göre ülkedeki Temmuz ayı fabrika siparişi bir önceki aya oranla yüzde 10.5’lik bir artış gerçekleştirerek son 22 yılın rekorunu kırdı. 1992’den beri böylesine büyük bir artış yaşamamış olan siparişlerin önümüzdeki ay için de yüzde 10.9’luk oranla yükselmesi beklenirken Amerika sanayisinin güçlenişinin devam etmesine kesin bir gözle bakılıyor.

Fabrika siparişlerindeki güçlü artışta, ticari uçak siparişlerinin rekor düzeye ulaşması etkili oldu. Ulaşım kalemi siparişleri dışındaki çekirdek fabrika siparişlerinin ise yüzde 0,8 düştüğü görüldü.

Bu arada haziran ayı fabrika siparişleri verisindeki artış ise yüzde 1,1’den yüzde 1,5’e revize edildi. Fabrika siparişleri, sanayi firmalarının yakın gelecekteki üretim ve yatırım eğilimleri üzerine bilgi sağlaması açısından önem taşıyor. Uzmanlar, siparişlerde geçen ay kaydedilen yüzde 10,5’lik artışın, sanayi sektöründeki büyümenin süreceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir