Rusya, iç piyasayı olumsuz etkileyecek

putin

Ukranya ile yaşanan gerilim dolu aylardan sonra Avrupa’dan bu sene hiçbir gıda ürünü satın almayacağını açıklayan Rusya, çok büyük bir ihtimalla ithalatının çoğunu Türkiye’den yapacak gıda sektöründe. Bu durum üreticilerde büyük bir heyecana neden olurken biz tüketicileri maalesef kötü etkileyecek. Rusya’ya satılan ürünler ülke içinde değerini artıracak ve pahalı bir etiketle bizlere satılacak. Bunun yanı sıra Dilbaz İhracat İthalat Şirketi İşletme Müdürü Sezer Topkara da Rusya’ya satış yapacak olan ihracatçılarn tetikte olmasını, her an olumsuz bir haberin gelebileceğini ifade etti.

AVRUPA PAZARINDA SIKINTI

Türkiye’nin 2013 yılının ilk 7 ayında en fazla Almanya’ya ihracat yaptığını, Rusya’nın ise ikinci sırada yer aldığını sözlerine ekleyen Topkara, “Rusya’nın veto kararını açıklamasının ardından Avrupa Birliği’nde fiyatlar düştü. Türkiye’deki ihracatçı firmalar büyük zararlar etti. Örneğin, Bursa’da şeftali dalında 2 lirayken, Almanya’da hal satış fiyatı 1.30 liraya geriledi. AB’de meyve ve sebze fiyatları dip yaptı. Avrupa pazarında büyük sıkıntı var. AB, kendi üreticisini destekleme kararı aldı ve ilk etapta üreticisine 125 milyon euro destek yapacak. Bu durum, bizim gibi ihracatçı firmaları fiyat rekabeti anlamında ciddi sıkıntıya soktu. Rusya’nın veto kararının Türkiye için olumlu etkisi mutlaka olacak ama Putin’in gazına gelmemek, temkinli olmak lazım. Rusya’dan esen hava ile arz talep dengesi bozulursa iç piyasa bundan olumsuz etkilenecek. Zira, sırf bu beklentilerden ötürü nar ve ayva gibi kış meyvelerinde, domates gibi sebzelerde ciddi fiyat artışlarının olacağı sinyallerini alıyoruz. Maalesef, bu kış Türk halkı pahalı meyve sebze tüketecek. Ayrıca, Rusya’nın vetosu sadece meyve ve sebzede değil, bu bir gıda vetosu. Kırmızı ve beyaz et, süt ürünleri, bakliyat, alkollü ve alkolsüz içecekleri de kapsıyor. Yakın zaman da AB’ye Rusya’dan Otomobil vetosu da gelebilir” diye konuştu.

Topkara, firmalarının yılda 11 milyon euroluk ihracat yaptığını, bu ihracatın da yüzde 90’nını Avrupa’ya gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Rusya’ya bu yıl ihracata kiraz ile başladık, üzüm ile devam ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir