Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı

yd_ufe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geride bıraktığımız Temmuz ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi istatistiklerini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bu senenin Temmuz ayındaki endeks geçen senenin aynı oranına göre yüzde 15.71 oranında artarken, bir önceki aya göre, yani Haziran ayına göre de yüzde 0.62 oranında arttı. Eğer istatistikleri yeni yıla girmeden bir önceki aya göre, yeni Aralık ayına göre hesaplarsak yükselişin yüzde 2.09 olduğunu görüyoruz. İşte istatistiklerin detaylı sıralaması.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,39 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,64 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış kauçuk ve plastik ürünlerde gerçekleşti. Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; yüzde 1,79 ile kauçuk ve plastik ürünler, yüzde 1,67 ile giyim eşyası, yüzde 1,64 ile ana metaller alt sektörleridir. Buna karşılık yüzde 5,68 azalış ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler , yüzde 1,11 azalış ile metal cevherleri ve yüzde 0,34 azalış ile makine ve ekipmanlar (b.y.s) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Temmuz ayında en yüksek aylık ve yıllık artış dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir