Fibabanka fark yaratıyor

fibabanka

Ülkenin bankacılık sektöründe yeni kanlarından birisi olan Fibabanka, hem yeni hem de küçük çaplı bir banka olmanın avantajlı yanlarını hem kendisi kullanıyor hem de müşterilerine kullandırıyor. Özellikle teknoloji konusunda diğer bankalardan daha üstün bir durumda olan Fibabanka, tabletle sunduğu karşılama ve kredi verme seçenekleriyle dünyada bile kendinden söz ettiriyor. Hatta bu durum o kadar fazla dikkat çekti ki, Fibabanka’nın bazı sistemleri Microsoft’ta ders olarak verilemtek. Banka hakkında Bilgi İşlem Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adem Aykın’dan önemli açıklamalar geldi; işte onlar.

2013 yılında 40’a yakın şube açarak, sektörde ağırlığını artırmaya başlayan Fibabanka, Kağıthane’deki yeni operasyon merkeziyle rekabette ‘hız’ farkı ile öne çıkmaya hazırlanıyor. Büyük bankalarla rekabette çabuk hareket etme faktörüne dikkat çeken Bilgi İşlemden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adem Aykın, “Şube müdürlerimiz kredi kullandırma iznine sahip. Kurduğumuz altyapı ile müşteri ziyaretinde karar verip, genel merkeze aktarmadan kredi kullandırabiliyoruz. Geçen yıl 3 ticari krediden birini bu şekilde kullandırdık. Şubelerimizde sıramatik bulunmuyor. Çağrı merkezimizde ise beklemeden işinizi halledebiliyorsunuz. Bu hızımızla sektörle ayrışıyoruz” diye konuştu.

Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Osmanağaoğlu ve Bilgi İşlemden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adem Aykın, 35 milyon lira yatırımla yeni taşındıkları Kağıthane’deki Ofishane binasında DÜNYA’nın sorularını yanıtladı. Fiba Holding’in kurucusu Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı sattıktan sonra kurduğu Fibabanka, Millenium Bank’ı 18 şubesi ile 2011’de devralmıştı. 2013 sonunda şube sayısını 63’ü çıkaran banka büyümeyi teknoloji yatırımı ile sağlamayı hedefl iyor.

Mobil kredi uygulamaları Microsoft’a ders oldu

Türkiye’nin en genç bankası olmalarına rağmen uzun yıllardır birlikte çalışan bir yönetim ekibine sahip olduklarını bildiren Adem Aykın, “Şu an Fibabanka’da çalışan ekip ilk olarak Finansbank’ta bir araya gelmişti ve altyapıyı hazırlamıştı. Daha sonra Rusya’yı kurduk. Şimdi de Fibabanka’dayız. Millenium’un altyapısı ömrünü doldurmuştu. İlk yıl sıfırdan bir altyapı kurduk, bir yandan da kendi bünyesinde geliştirdiğimizi bankacılık yazılımını da Türkiye’deki mevzuatlara uygun hale getirdik” dedi. Bankanın mobil kredilerinin Microsft’ta ‘case study’ olduğunu anlatan Aykın “Geçen yıl ticari kredilerin yüzde 33’ünü mobil olarak kullandırdık. Bu çalışmamız Microsoft’ta başarı öyküsü olarak yayınlandı. Personelimiz tabletleriyle şubelerindeki bilgisayarla yaptıkları her işlemi yapabiliyorlar. Satış temsilcimiz her hangi bir müşteri ziyaretindeyken anında kredi kullandırabiliyor. Gerekli belgelerin fotoğrafı çekilip merkezdeki kredi direktörlerinin önüne düşüyor ve hemen orada başvuru sonuçlanıyor” diye konuştu.
Küçük banka olmanın avantajlarını sonuna kadar kullandıklarını kaydeden Aykın, “ Bankalar çok büyüdüğü için müşteriler artık mağdur olmaya başladı. Çağrı merkezlerini aradığınızda bir sürü sıkıntı yaşıyorsunuz. Sıra yüzünden kimse şubeye gitmek istemiyor. Bizim çağrı merkezimizde bekleme sırası yok. Şubeye gittiğinizde sıra beklemiyorsunuz. Başka bankalarda şube personeline telefonla ulaşamazsınız. Yarım saat beklersiniz sonra kapanır telefon. Biz de böyle sorunlar yok. Büyük bankaların müşteriyi iyi analiz etmediklerini düşünüyorum. Bütün işler müşteri temsilcisinin tanıdığı kişiler üzerinden dönüyor. İki bankadan kredi kartınız var ancak siz birini daha çok kullanıyorsunuz diyelim. Az kullanılan kartın bankasının sizi hemen araması lazım. Bunları sistemden takip edebiliyorsunuz. Ama artık müşteri sayısı çok yüksek olduğu için ya buna tenezzül edilmiyor ya da göremiyorlar. Bunlar bizim için avantaj” dedi.

Kadronun yarısı ilk kez bankacılık yapıyor
Bu yılı 70 şube ile kapatmayı hedefl ediklerini kaydeden Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Osmanağaoğlu, “Yeni binaya ciddi bir yatırım yaptık. Şu an mevcut alanın yarısını kullanıyoruz. Konjonktürde çok büyük bir değişme olmazsa 2015’te yoğun bir şubeleşme hedefimiz bulunuyor. Genç bir ekip ile çalışıyoruz. Şu an şube operasyonlarında görevli olan 94 personelin 46’sı bankacılığa ilk kez Fibabanka’da başladı. Bu çok önemli bir oran. Eylül ayında da yeni bir alım yapacağız, orada bu oran yüzde 50’nin üzerine çıkacak. Genç ekip ve güçlü altyapı ile KOBİ ve ticari segmente odaklanmış orta ölçekli bir banka olmayı hedefl iyoruz” diye konuştu.


Tüm ATM’lerden komisyonsuz para çekilebiliyor

Osmanağaoğlu, “Müşterilerimiz bizim debit kartımızla herhangi bir ATM’den komisyonsuz para çekebiliyor. Maliyetli olmasına rağmen stratejik olarak böyle bir karar aldık. Her yere ATM koymaktan verimli oluyor” dedi. Müşterilerini çok yakından tanıdıklarını belirten Osmanağaoğlu, “Toplamda 45 bin kredi müşterimiz var. Kredi kullanım ortalamaları bireyselde 7 bin TL, KOBİ’lerde 75 bin TL, ticaride ise 250 bin TL civarında. Biz şube yetkilerimizle ayrışıyoruz. Diğer bankalarda şube müdürleri kredi tahsis edebilir ama kullandırımı genel merkeze gider, biz de müdürler de karar alabiliyor. Hız çok önemli. Müşterinin krediye o anda ihtiyacı vardır ama siz bir iki gün sonra dönerseniz geç kalıyorsunuz. Talebi o anda karşılayabilmelisiniz” diye konuştu.


“Turizm ve tarımda büyüyoruz”

Dövizzede sorunu çözüldü Antalya’da hızla büyüdüklerini söyleyen Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Osmanağaoğlu, “Turizmde iyi bir ivme yakaladık. Antalya’da kaydadeğer bir büyüme sağladık. Bir diğer başarılı olduğumuz alan ise tarım sektörü. Tarım kredilerinde yeni bir alan açtık kendimize. Urfa’da, Antep’te büyüyoruz. Bu şehirlerdeki şube yöneticilerimiz ihtisas bankacılığını biliyor, personellerini de buna göre aldılar. Sektörü çok iyi biliyorlar. KOBİ’deki büyüme alanımızı genişletmek için bu alana yöneliyoruz. Tarımda müşterinizi iyi tanıyor olmanız gerekiyor, işe verilen paranın işe gittiğine emin olmanız lazım. Tarım sektöründe bu ivmeyi devam ettirmeyi hedefl iyoruz” dedi.


Dövizzede sorunu çözüldü

2007-2008 yıllarında Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile kredi kullanıp daha sonra bu para birimlerindeki değerlenme nedeniyle temerrüde düşen kredi borçluları uzun yıllardır bu sorunlarına çözüm arıyor. Millienium’dan devraldığı portföyün içinde 144 civarında kredi kullanıcısı olduğunu bildiren Esra Osmanağaoğlu “Millenium’un müşteri profili yüksekti. 200-300 bin lira civarında kredi kullanabilen müşterileri bulunuyordu. Bu portföyün üyük çoğunluğu ev kredisi kullanmıştı. Yakın zamanda hemen hemen hepsi ile anlaşıldı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir