Otomobili elektrikliye dönüştürme: 5 bin lira

elektrikli_araba

Otomotiv sektöründe ülkemiz adına çok büyük bir adım atıldı. Bu bir ihracat ya da ithalat değil, direkt olarak üretim dalında oldu. Doç. Dr. Selim Solmaz ve Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun adlarındaki Gediz Üniversitesi öğretim üyeleri her türlü otomobili elektrikli otomobile çevirebilecek bir formül geliştirdiler. Tekerleğin içine takılacak olan yeni bir motorla birlikte otomobil, minibüs, otobüs ve kamyonların elektrikli otomobile çevrilmesi mümkün hale gelirken bunun için harcanan bedel sadece 5 bin lira ile sınırlı kalacak. Bu sistemle birlikte araçlar en az yüzde 20’lik bir yakıt tasarrufu elde edecekken otomobiller hem prizden hem de otomobil içindeki sistemlerden şarj edilebilecek.

‘EN AZ YÜZDE 20 YAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK’

Doç. Dr. Solmaz, prototipini hazırladıkları motoru ve diğer ekipmanları, yıl sonuna kadar seri üretime hazır hale getirerek otomotiv sanayisine sunacaklarını söyledi. Solmaz, “Yakıt tüketiminin en çok olduğu şehiriçi kullanımda, en az yüzde 20 tasarruf sağlayacak. Özel araçların yanısıra özellikle taksi, minibüs, belediye otobüsü, çöp kamyonları gibi şehiriçinde düşük hızda ve sürekli yol alan ticari araçların yakıt tüketimini aşağıya çekecek. Benzin, LPG ve dizel gibi içten yanmalı motorlar daha az yükte çalışacağı için de atmosfere daha az egzoz gazı salınımı olacak, taşıtlardan kaynaklı hava kirliliği azalacak.” bilgilerini verdi.

Yrd. Doç. Dr. Uygun da bir arabayı hareket ettirecek ve saatte 90 kilometre hıza kadar çıkarabilecek elektrik motorunu tekerlek içine sığdırmanın önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Üstelik bunu yaparken fren gibi hiçbir sistemine müdahale etmeye gerek kalmayacağını belirterek, “Bu sayede benzinli, LPG’li ya da dizel aracı, kolayca ve düşük maliyetle aynı zamanda elektrikli hale getirerek paralel hibride dönüştürebileceğiz. Bu yönüyle bir ilk olacak. Projemizin yurtdışından da yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Gediz Üniversitesi’nde geliştirdiğimiz bu millî teknolojiyi ihraç edersek, otomotivde ülkemiz adına gurur verici bir işi başarmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir