Aydın Ağaoğlu, uyarıda bulundu

aydın_agaoglu

aydın ağaoğlu uyarıda bulundu, Yeni Tüketici Kanunu ile birlikte gelmiş olan ve bankalara zararı uzun vadede daha etkili olacağı gözlenen aidatsız kredi kartına puan ve taksit kalkanı için bankalar şimdiden büyük uğraşlar vermeye başladı. Bankalar müşterilerini aidatsız kart yerine puan ve taksit sisteminin daha rahat kullanılabildiği aidatlı kredi kartına yöneltmesi Tüketiciler Derneği’nin dikkatini çekerken, bu konu hakkında ciddi bir uyarı geldi Genel Başkan Aydın Ağaoğlu’ndan.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 6502 sayılı Tüketicileri Koruma Kanunun 28 Mayıs 2014 tarihinde yürülüğe girdiğine dikkat çekerek, şu uyarıda bulundu:
“Tüketici Kanunu bankaların aidatsız kart çıkartmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle tüm tüketiciler bankalarını arasınlar, kredi kartlarının aidatsız hale gelmesini talep etsinler. Bu durumda banka kart aidatı yansıtamaz. Benim kartıma yine yansıtmış, ben yine uğraşmak zorunda kalacağım.”

Bankalar tüketiciyi kandırıyor
Ağaoğlu, bankaların aidatsız kart talep eden müşterilerine, ’taksit imkanın olmaz, puan vermeyiz’ şeklindeki yaklaşımlarını, “tamamen aldatmaca ve bahane” diye neteleyerek, “taksit ve puan” kampanyalarının bireyleri daha çok harcama yapmaya yönlendirmek amacıyla düzenlendiğine dikkat çekti.
Tüketiciler harcadıkça, bankaların komisyon gelirlerinin arttığını belirten Ağaoğlu, “Satıcıların da ciroları artıyor; kaybeden ihtiyacından fazla harcama yapan biz tüketiciler oluyoruz” dedi ve ekledi:
“Biz ayağımızı yorganımıza göre uzatırız. Taksit de vermeyin, puan da vermeyin; bizlerin de cebinden elinizi çekin. Pek çok zamanda bankların tanıdığı o puanları kullanma imkanı bulamadan, hesabımızdan silindiğini de unutmamak gerekir. Bankalar aidatsız kartlara da taksit tanıyacaktır. Biz buna rağmen ’taksit imkanı var, puan imkanı var’ diyerek hesapsız, kitapsız gelir düzeyimizin üzerinde harcamadan kaçınmalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir