METZ, iflasını erteliyor

metz

Almanya’nın teknoloji sektöründeki en köklü firmalarından biri olan Metz, geçtiğimiz dönemde iflas edeceğini açıklamıştı. Şu an işlerini sadece 550’ye yakın kişiyle sürdürmekte olan firma seneler boyunca televizyon, radyo, fotoğraf makinesi ve teknolojik aksesuarlar üreterek Almanya’nın ekonomisine büyük katkıda bulunmuştu. Ancak dün de yeni bir haber geldi. Gelen bilgilere göre Metz, iflasının biraz daha ertelenmesini istedi. Ancak bu erteleme işçiler için hiçbir pozitif anlam taşımıyor; onlar maaşlarını iflas masasından temin edecekler.

GELENEKSEL ALMAN MARKALARI TARİH OLUYOR

Giderek piyasadan kalkan tanınmış, geleneksel Alman markaları Grundig, Saba, Nordmende, markalarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Metz çalışanlarının ise henüz işten çıkarılmayacağı bildirildi.

Sendikalar, Metz firmasının 10 milyon Euro’dan fazla sıcak paraya ihtiyacı olduğu ve ekonomik krize dayanma şansının az olduğu görüşünde hemfikirler. İflas tasfiye yetkilisi Joachim Exner, Noel ve yılbaşı öncesi iç ve dış pazarın çok önemli olduğunu, üretimin aksamadan devam edeceğini açıkladı. Elektronik cihaz ve flaş üretiminde ucuz Uzak Doğu pazarıyla rekabet edemeyen Metz’in çalışanlarını zor günler bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir