Reçete Onay Sistemi çöktü

Reçete Onay Sistem

Son günlerde, yaklaşık bir haftadır hastalar ilaç alma konusunda büyük sıkıntılar çekiyor. İstedikleri ilaca ya çok uzun bir süre beklediği takdirde ulaşan ya da hiç ulaşamayan hastalar durumdan yakınırken sonunda Türk Eczacıları Birliği (TEB) konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Gelen bilgilere göre bu aksaklığın yaşanmasının nedeni Reçete Onay Sistemi’nde yaşanan ciddi bir sorun. Sistemde çıkan arıza nedeniyle eczanelere zamanında gitmeyen ilaçlar olduğunu belirten TEB, sorunun en kısa sürede çözüleceğinin de garantisini verdi.

Yaklaşık 1 haftadır yaşanan sıkıntı nedeniyle hastaların ilaca ulaşmak için ya uzun süre eczanelerde beklediği ya da ilacını alamadığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Sosyal Güvenlik Kurumu’nu günlerdir uyarmamıza rağmen, 7 gündür sistem (MEDULA Provizyon Sistemi) önce ağır aksak çalışsa da şu anda tamamen çökmüş durumda. Kurumun konuyla ilgili yeterli bir bilgilendirme yapmıyor olması da bizleri eczanelerimizde zor durumda bırakıyor.

2010 yılından bu yana sürekli yaşadığımız bu sorun karşısında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemin altyapısını güçlendirmek adına herhangi bir çalışma yapmaması, eczanelerimizde sistemin açılmasını bekleyen binlerce hastalarımızın ilaçlarına ulaşamamasına ya da ilaçlarını ceplerinden ödeyerek almalarına neden olmaktadır. Mevcut sistemin yerine bütün ihtiyaçları belirlenmiş, altyapısı tamamlanmış, vatandaşa günün gereklerine göre hizmet verebilecek yeni bir sistem oluşturulmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir