Balıkta bolluk var

balik

Bundan iki ay öncesine döndüğümüzde balık fiyatlarının tavan yaptığını hatırlıyoruz. Ancak havalarla birlikte suların da iyiden iyiye soğuması balıkların yüzeye doğru yaklaşmasına, bunla birlikte avların daha verimli geçmesine neden oldu. Yakın zaman önce kilosu 15 lira olan Marmara hamsisinin fiyatı şu anda seyyar satıcılarda 3 liraya kadar düştü; ayrıca balıkçılar hamsinin yanı sıra palamut, sardalya, tekir, istavrit ve inarit yakalamakta da sıkıntı çekmiyorlar.

Metin Çokgezenler isimli balık satıcısı, eşine az rastlanan 2 farklı balığın toplam 500 TL’den alıcı bulduğunu söyleyerek, “Deniz levreği, fazla gezmeyen ve sadece su dibinde yaşayan bir balıktır. Izgarası yapılır ve nadir bulunur. 5 kilogram ağırlığındaki bu balığı amatör bir balıkçı arkadaşımız oltayla tutmuş ve bize getirdi. Kilosunu 75 TL’den veriyoruz. Zengin balığı olarak da bilinen bu balığın en büyük özelliği etinin çok lezzetli olmasıdır. Kırmızı kırlangıç balığı ise 2 kilo ağırlığındadır. Kafasından çorba, etinden de kavurması yapılır. Çok nadir bir balıktır. Tavuk eti gibidir. Renginin kırmızılığı değerini artırır. Kilosu 45 TL civarında. Bunu bir amatör balıkçı arkadaşımız oltayla yakalamış” dedi.

Balık tezgahlarındaki büyük boyutlu kalkan balıkları ve palamutlar da büyük rağbet görüyor. Büyük gırgırlar ile Marmara Denizi’ne açılan balıkçılar, havaların bir süre daha böyle gitmesini diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir