J10 minibüsleri Çin’de üretilecek

25131802
J10 minibüsleri Çin’de üretilecek, KARSAN, J10 marka minibüslerini Çin’de üretmek üzere anlaşma yaptı. Karsan ile Wuhan Zhong Yuan Bang Tai Investment Holding (ZYBT) arasında 15 Mayıs’ta imzalanan J10 markalı minibüs üretimine ilişkin anlaşma sonrası ek protokol imzalandı.

Protokol çerçevesinde J10 aracının Çin’de üretimi için yeni bir şirket kurulması amacıyla olası bir ortaklık (joint venture) için ön çalışma yapılacak. Bu çerçevede Çin’de kurulması planlanan yeni şirkete, Karsan yüzde 35 ortak olacak ve 62 milyon Euro’luk kuruluş sermayesinin yüzde 28.8’inin J10 aracının üretim hattının ve yan detayların satışından elde edilecek 18 milyon Euro’dan karşılanacak.

Geri kalan 3.8 milyon Euro sermaye ise ayrıca ödenecek.Ek protokole göre deneme üretimine 1 Ocak 2016’da başlanması ve 1 Mart 2016’da da seri üretime geçilmesi hedefleniyor. İlk yıl 10 bin adet planlanırken üretimin 20 bin adedi aşması öngörülüyor. Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, “Dünyanın en büyük pazarı ve üretim merkezi olan Çin’de üretim konusunda öncülük yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir