Kaçak mazot, istasyonları vurdu

kacak_mazot

Suriye’de yaşanmakta olan IŞİD sorunuyla birlikte ülkemizin ekonomisi de etkileniyor. Suriye’den ülkemize kaçak sokulan mazotun değeri her geçen gün artarken TL cinsinden de fiyatların ucuz olması fırsatçıların iştahını kabartıyor. Gelen bilgilere göre IŞİD’in ardından ülkemize giren kaçak mazotun yasal değeri 2.5 milyar liraya kadar çıktı; bu da yıl sonunda ülke ekonomisine 1.5 milyar liralık bir zarar anlamına geliyor. Kaçak mazotun en çok etkilediği kesim ise yasal işlem yapmakta olan istasyonlar. Konu hakkında açıklamalarda bulunan BP Türkiye Akaryakıt Genel Müdürü Martin Thomsen, Suriye’den giren mazotun Konya’ya kadar taşındığını ifade etti.

Hatay’da bitti

“Özellikle güney bölgelerinde çok büyük satış kayıpları var. Adana ve Hatay civarından başlıyor ve Konya’ya kadar piyasayı etkiliyor. İç Anadolu’ya kadar bir üçgen şeklindeki bölgede piyasa etkileniyor. Hatay’da resmi akaryakıt istasyonları yok denecek kadar az satış yapabiliyor.”.

Kaçağın nasıl kontrol edileceğini sorduğumuz Thomsen, sınırlarda sadece kaçak boru hatları değil, aynı zamanda kamyonların da kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, kaçak mazot taşıyan kamyonların ana yollar yerine ara yolları ve daha az kullanılan yolları tercih ettiğine dikkat çekti.

IŞİD’e mi gidiyor?

Suriye’den gelen petrolün büyük bir bölümü Irak Şam İslam Devleti tarafından kontrol edilen bölgeden geliyor. Halen Musul’da 49 Türk Vatandaşını rehin tutan terör örgütü Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki petrol sahalarını denetimi altında tutuyor.

‘Promosyon tartışılmalı’

BP Türkiye Akaryakıt Genel Müdürü Martin Thomsen, şirketin Türkiye’de büyümek istediğini söyledi. Geçen yıl 38 yeni istasyon açtıklarını anlatan Thomsen, bu yıl da 15 yeni istasyon açacaklarını anlattı. Türk akaryakıt pazarının büyüyen bir pazar olduğunu anlatan Thomsen, “Pazarda güçlü oyuncular var. Biz uzun yıllardır Türkiye’deyiz ve daha uzun yıllar da burada kalmak istiyoruz. Bunun için de büyümenin gerekli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Thomsen, promosyon yasaklarının da sona ermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir