iPhone, Apple’ı güldürdü

iphone

Geride bıraktığımız ay yeni modelini satışa sunan Apple, bu telefonla ilk 24 saat içinde milyonlarca telefon satarak kendi rekorunu ilk önce egale etmiş sonra da kırmıştı. Sonunda geride bıraktığımız dönemin mali istatistikleri de açıklandı. Gelen bilgilere göre Apple, Temmuz ve Eylül ayları içerisinde 42.12 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş ve bunun 8.3 milyar doları da kâr olarak kayıtlara geçmiş. Bundan önce yapılan açıklamalarda beklentilerin 40 milyar dolar olduğu söylenmişti, beklentiler aşılmış gibi gözüküyor.

Apple’ın 19 Eylül’de satışa sunduğu iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri 3 günde yaklaşık 10 milyon adet satılarak rekor kırmıştı. Şirketin, temmuz-eylül döneminde sattığı toplam iPhone sayısı ise 39,3 milyona ulaşarak, geçen senenin aynı döneminde kaydedilen 33,8 milyonluk satış rakamını geride bıraktı.

İPhone’lardan elde edilen gelirin 23,7 milyar dolarla toplam gelirin yarısından fazlasını oluşturduğu kaydedildi. İPhone satışlarının toplam gelire katkısının 21,5 milyar dolar olması bekleniyordu. Apple’ın Finansal Direktörü (CFO) Luca Maestri, beklentileri aşan 4. çeyrek gelirine ilişkin olarak, “Çok çok iyi bir çeyrek geçirdik” açıklamasını yaptı.

Apple’ın Mac marka bilgisayarlar satışları da geçen yıla göre yüzde 21 artarak, 5,5 milyon adete yükseldi. Dünyanın en büyük 5 bilgisayar satıcısından biri olan Apple’ın bilgisayar satışları bu rakamla son 3 yılın en yüksek artışını kaydetti.

Öte yandan, iPad tablet satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 azaldı. Maestri, iPad satışlarının bu hafta piyasaya sürülecek yeni modellerle artmasını beklediklerini dile getirdi.

Raporda, son yıllarda düşme eğilimini sürdüren iPod satışlarına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Apple, ayrıca ekim-aralık çeyreğine yönelik gelir beklentilerini de açıkladı. Şirket, yılın son 3 aylık döneminde 63,5 ila 66,5 milyar dolar arasında gelir bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir