Hamsifinger’da yeni hedef: havyar

hamsifinger

Çalışmalarını İzmir merkezli sürdürmekte olmasına rağmen ülke genelinde 35 franchising noktasına kadar ulaşan Hamsifinger, fastfood kategorisine hamsiyi de katmayı başardı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan markanın kurucusu Gürkan Gediz, hamsiden sonra havyarı da fastfood kategorisine ekleme planlarının olduğunu ve lüks tüketim sektörüne de girmek istediklerini dile getirirken, bunun da servisinin ekmek arasında olacağını ve geçtiğimiz günlerde kendisinin Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından yılın en genç girişimcisi ödülüne layık görüldüğünü ifade etti.

Kardeşi Dilek Gediz ile birlikte “Hamsi Finger” markasını kuran Gürkan Gediz, kısa sürede hızlı bir yükselişe geçiyor. Ürünler, hamsinin fileto şekline getirilerek soslanıp kızartılmasının ardından tüketicilerle buluşuyor. Son 1 yılda ülke genelinde 35 franchising veren Hamsi Finger Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gediz, bu yıl söz konusu rakamı 70’e çıkarmayı hedefliyor. Hamsi ile başladığı konseptinde balık çeşitlerini zenginleştiren Gediz, havyarı da ekmek arasında sunmaya hazırlanıyor.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi mezunu olan ve öğrenimini halen aynı üniversitede yüksek lisans eğitimi ile devam eden genç girişimci Gürkan Gediz’in kardeşi Dilek Gediz ile birlikte geliştirdiği Hamsi Finger’ın hikayesi aslında 2012 yılında TÜSİAD’ın “Bu Gençlikte İş Var” yarışmasıyla başlıyor. İki kardeşin projesi 150 grup içinden 15 finalist arasına giriyor. Gürkan ve Dilek Gediz daha sonra da TÜSİAD tarafından belirlenen koçları Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın ve ekibiyle beraber üç aylık bir iş planı yazma sürecine adım atıyor. İki kardeş ödül alamasa da bu yarışma “Hamsi Finger”in hayata geçmesinde bir dönüm noktasını oluşturuyor. Daha sonra ise bir televizyon kanalında yayınlanan “Bir Fikrin mi Var Yarışması”na Hamsi Finger ile katılan Gürkan Gediz, Alphan Manas, Leyla Alaton ve Ali Şen’den oluşan jüriden de büyük ilgi görüyor ve bu yarışmada ikinci olmaya hak kazanıyor.

Melek yatırımcı ile tanışmaları marka için yeni bir yol açıyor

İki kardeş, bu sürecin ardından ilgilerini çeken yarışmalara katımaya devam ediyor. Bu kapsamda Gürkan ve Dilek Gediz, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İzmir Liyakat Derneği’nin birlikte düzenlediği “Girişim Kampüsü” yarışmasında da boy gösteriyor. Marka bu yarışmada birincilik ödülüne layık görülüyor. Ancak bu yarışma birincilik ödülü ile birlikte yeni bir dönemi de başlatıyor. Söz konusu yarışma iki kardeşin jüri üyesi olan melek yatırımcı Hulusi Berik ile tanışmasına olanak sağlayarak, “Hamsi Finger” için yeni bir yol açıyor.
Hulusi Berik, kız kardeşi Dilek Gediz ve “Bir Fikrin mi Var?” programının yapımcısı Fuat Sami ile 4 ortaklı bir şirket kurduklarını anlatan Gürkan Gediz, “Hamsi Finger ile tasarımı bize ait olan ve dünyada tek olan yapışkansız özel kutumuzun patentini aldık. İlk şubemizi 2013 yılında İzmir Alsancak’ta açtık” diyor. “Şu anda franchising sözleşmesi imzaladığımız 35 bayimiz var” bilgisini veren Gediz, “Denizli, Adana, Ankara, Çanakkale, Hatay, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Sakarya’da bayilerimiz bulunuyor. Türkiye’nin en zengin mutfaklarından olan Antakya’ya da markamız Hamsi Finger’i sokmayı başardık. Trabzon’dan, Van, Şanlıurfa ve Gaziantep’ten çok yoğun bayi teklifl eri alıyoruz. Bu yıl 35 olan bayi sayısının 100’ü bulacağını düşünüyoruz. Ama biz bayi sayısını bu yıl 70’te tutmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Bayilerine her ay 1 ton balık gönderiyor

Yurtdışından da franchising talepleri aldıklarını anlatan Gediz, özellikle Benelüks ülkeleri, Azerbaycan ve Ortadoğu ülkelerinin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını vurguluyor. Hacca giden bir bayi sahiplerinin talebi üzerine Mekke’de franchising için ön protokolü imzaladıklarını dile getiren Gediz, Avrupa’da da birkaç noktada şube açmayı planladıklarının altını çiziyor.

Türkiye genelindeki bayilerine İzmir’den ayda 1 ton balık gönderdiklerine dikkat çeken Gediz, menülerine 6 ayda bir yeni ürün eklediklerini, sırada havyarın olduğunu belirtti. Hamsi Finger Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gediz, “Mart ayında dürüm arasında havyarı piyasaya sunmayı hedefliyoruz. Biz insanların lüks olarak gördüğü ve bu yüzden de pek tercih edemediği ürünleri onlara daha uygun fiyatlarla sunmayı amaçlıyoruz. Konseptimiz bu doğrultuda olacak” bilgisini veriyor.

Benelüks ülkeleri ve Arap ülkeleri ile Azerbaycan’dan yoğun ilgi

Marka yurtdışında ise ilk ön anlaşmasını Suudi Arabistan ile imzalamasına karşın özellikle Benelüks ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Azerbaycan’dan da yoğun talep görüyor. Hamsi Finger yurtiçinde franchising modeli ile büyümesini tamamlamasının ardından yurtdışına odaklanmayı planlıyor. Markanın hedefl eri arasında Avrupa’da birkaç noktada şube açmak da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir