Gamateks, “İkinci 500 Ligi” birincisi

gamateks

Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesi geride bıraktığımız akşam saatlerinde İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklandı. Listede beklenmeyen bir değişiklik bulunmazken birinci sırayı, bir önceki seneye oranla satışlarını yaklaşık yüzde 14 artırmayı başarmış olan Gamateks aldı. Toplam 73.6 milyar liralık satış gerçekleştiren Gamateks, 2012 yılında bu sıralamada 21. sıradaydı. Listede ikinci sırada KİBSAŞ bulunurken üçüncü sırayı da Teksüt’ün aldığını vermiş olduğumuz bilgiler arasına ekleyelim. Yazının en altındaki görselden ilk 20 listeyi görebilirsiniz.

Borçlar 44 milyar lirayı aştı
Araştırmaya göre, İkinci 500’deki şirketlerin 2012 yılında 34.3 milyar liraya yakın olan toplam borçları 2013 yılında yüzde 28.5 artarak 44 milyar lirayı aştı. Geçen yıl toplam borçlardaki artışın, İkinci 500 Büyük şirketteki borç/öz kaynak oranlarına da ciddi bir negatif etki yaptığı görüldü. Bu da 2012 yılına göre net satışlarını yüzde 13.4 artırarak 73,6 milyar liraya çıkaran İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun özellikle vergi öncesi dönem kar ve zarar toplamı kalemini yüzde 30.2 azaltması sonucunu meydana getirdi.
İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun ihracatı 2013 yılında yüzde 3.7 oranında artarak 10 milyar dolar oldu. Araştırma sonuçlarına göre, İkinci 500 Büyük kapsamındaki kuruluşlarda kar edenlerin sayısı 417’den 377’ye geriledi, zarar eden kuruluşların sayısı ise 83’ten 123’e çıktı.

‘Küçükler de borç sarmalında’

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına ilişkin olarak, “Küçük ve orta büyüklükteki şirketler de borç sarmalında” değerlendirmesini yaptı. “Veriler Türkiye ekonomisinin alt yapısında çok iyi bir aktör sermayesi olduğunu gösteriyor” analizinde bulunan Bahçıvan, şunları ifade etti:
“Fakat gelin görün ki bu sermaye, doğru bir finansman modeli ile desteklenmiyor. Yani iyimserlik var, cesaret var, girişimcilik var, fırsatları doğru kullanma potansiyeli var. Fakat finansal enstrümanları iyi kullanma ve şirketlerimize bu konuda alternatifler yaratma noktasında sınıfta kalıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir