Fikir Mülkiyetinde Yeni Gelişmeler Sağlandı

TÜBİTAK ve KOSGEB birlikteliğiyle Türk Patent ve marka kurulumu adına yeni çalışmalara başlandı. Patent desteği programı ile bilim ve girişimcilerin teşvikinin sağlanacağı son açıklamalar, destek tutarının bin lira ile otuz bin lira arasında kamu kuruluşlarına yönelik olacağı belirlendi. Yeni girişimcileri ve girişim adaylarını bekleyen fikir mülkiyeti ile ilgili program 2020 yılında detaylandırılacak.

Vergi istisnaları Sağlanacak

Fikir mülkiyeti alanında değişecek olan vergilendirme tablosu, kurucuların ve girişimcilerin önünü açacak destek programlarından biri. Özellikle araştırma ve geliştirmeye yönelik haklara sahip olmak isteyen girişimciler için vergi istisanarı sağlanacak. Hem hibe hem de teşvik için hibe desteğinin de artacağı üzerine açıklamalarda bulunan TUBİTAK yeni fikirlere ve girişimcilere olanak tanınacağı yönünde çalışmalar yapıyor.

Fikir mülkiyeti alanında yaşanan zorluklar ve düzensizlikler üzerine yürütülen çalışmalarda, sınai mülkiyet hakları hakkında vergi istisnası sağlanacağı, üretim ve ticaret alanına katkı sağlanacağı belirlendi. Yeni girişimcileri ve fikir üreticilerini teşvik eden programlarda yer almak için KOSGEB üzerinden bilgi edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir