Borsan, İtalya’dan şirket aldı

borsan

Çalışmalarını Samsun merkezli sürdürmekte olan Borsan, İtalya’dan satın aldığı şirketle birlikte artık Avrupa2daki aktifliğini daha üst seviyeye taşıyacak. Uzay, robot ve silah sanayisi için kablo üretimi yapan firmanın işlerinin Avrupa’da daha açık olacağı aşikâr. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, yeni satın aldıkları İtalyan firmayla birlikte artık global bir firma haline geldiklerini ve bu sektörde 30 yılı geride bıraktıklarını dile getirirken, geride bıraktıkları senenin şirketleri adına her bakımdan çok iyi geçtiğini ve Türkiye’nin en büyük ikinci alüminyum kablo fabrikalarında da üretime başladıklarını ifade etti.

75 yıllık firmanın ‘know how’ını aldı
“Samsun fabrikasındaki kapasite artışı ve Yılka’nın Borsan bünyesine katılmasıyla bir önceki yıla göre ciromuz yüzde 80 artarak 2014 yılında 334 milyon TL’ye ulaştı” diyen Ölmez, “2015 yılı ciro hedefimizi ise 416 milyon TL olarak belirledik. Borsan Kablo olarak yurt dışı satışlarını da yaklaşık 80 milyon dolara ulaştırarak yüzde 90’lık artış gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Borsan Kablo’nun bir Türk firması olarak 4 kıtada 65 ülkeye satış yaptığını anlatan Ölmez, şunları dile getirdi: “Ancak uzay, silah ve robot sanayi gibi niş pazarlara girmekte zorlanıyorduk. Bu niş pazara girebilmek için iki yıldan beri çalışmalarımız devam ediyordu. İtalya’da teknolojik çok özel kablo üretimi yapan 75 yıllık firmayı satın alma aşamasına geldik. 75 yıllık bir geçmişi olan, çok büyük bir ‘know how’a sahip ve son teknolojiyle üretim yapan bu fabrikanın yönetimini Ocak 2015 itibariyle devraldık. Yüzde 70’i Borsan Kablo, yüzde 30’u İtalyan ortağımıza ait olan bu fabrikanın resmi satın alma işlemlerini de bu yılın ikinci yarısında gerçekleştireceğiz.”

Samsun’da bakır kablo üretiyor

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Samsun fabrikasında bakır, İstanbul fabrikasında alüminyum enerji kabloları üreten Borsan’ın, İtalya’da teknolojik çok özel kablolar üreten fabrikayı da bünyesine katmasıyla sektöründe global üretici konumuna geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir