NBR Makina, klima parçası üretecek

nbr_makina

Çalışmalarını Bursa merkezli devam ettirmekte olan ve 5 farklı fabrikada üretim yapan NBR Makina, Manisa’da klima parçası üretimine başlanması kararı aldı. Üretilecek olan klima parçaları birçok büyük klima üreticisine parça tedariği sağlayacakken yeni yapılacak gayrimenkul projeler için de kullanılabilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan NBR Makina Genel Müdür Ercan Konuk, yaklaşık 400 çalışanlık bir sisteme sahip olduklarını ve ülke genelindeki pazar paylarının yüzde 30’larda gezdiğini dile getirirken, son beş yıl içerisinde 12 milyon euroluk yatırım yaptıklarını ve Rusya’daki 2 milyon dolarlık yatırımlarıyla yeni bir fabrika inşa ettiklerini ifade etti.

Öte yandan, bu yıl Manisa’da faaliyette olan fabrikada klima parçaları üretimine başlayacaklarının bilgisini veren Konuk, bu alandaki üretim ile Vestel, Indesit gibi firmaların klima parçalarının tedarikinin yanı sıra büyük AVM, rezidans gibi yapılardaki ısıtma-soğutma sistemlerinin kilit parçalarının tedariki konusunda büyük bir pazar yaratacaklarını belirtti. Geçen yıl yüzde 20 büyüdüklerini söyleyen Konuk, bu yıl klima hattı ile yeni kurutucu hattının devreye girmesiyle yüzde 10’luk büyüme, önümüzdeki yıl ise yüzde 20 büyüme hedeflediklerini bildirdi.

İhracatta Brezilya’yı mercek altına aldı

Son yıllarda ihracatta beklenmedik bir düşüş yaşandığına da dikkat çeken Konuk, üretimdeki direkt ihracatın payının yüzde 15 seviyelerinde olduğunu ifade etti. Mevcut ihracat pazarlarını Mısır, Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İtalya, Rusya ve Fransa şeklinde açıklayan Konuk, bu yıl ise Brezilya, Almanya ve Güney Afrika’yı hedef aldıklarını söyledi. Konuk, yeni pazarlarla ihracatını ise yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir