Yerli Teknolojiye Yüzde 15 Teşvik

teknoloji-sirketlerine-destek

Yerli Teknolojiye Yüzde 15 Teşvik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kamu alımlarında orta ve yüksek teknolojili yerli sanayi ürünlerine yüzde 15 fiyat avantajı öngören düzenlemenin bugün TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda ele alınacağını açıkladı.

Ergün, kanunun yasalaşmasıyla birlikte her yıl ocak ayında Bakanlık olarak orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin listesini yayınlayacaklarını bildirdi. Ergün düzenleme ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak orta ve ileri teknoloji sanayi ürünleri arasında belirlenen ve her yıl ocak ayında Kamu İhale Kurumu tarafından ilan edilen listede yer alan malların ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanması hususunda ihale dokümanına hüküm konulmasının zorunlu hale getirileceğini söyledi.

İsteklilere teklif edilen malın yerli malı olduğu düzenlenen yerli malı belgesi ile belgelendirilecek. Ar-ge ve yenilik projeleri sonucu ortaya çıkan ürünler için de iş deneyimini gösteren belgeler yerine kullanılabilecek belgenin bakanlık tarafından verileceğini belirten Ergün, “Mallara ilişkin olarak iş deneyimini gösteren belgenin düzenlenmesi için malın yerli malı belgesine sahip olması zorunludur. Bu belgeler, ürünlerin piyasaya arz tarihinden itibaren 5 yıl kullanılabilecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir