Uzay işlerinde KOBİ’lerle işbirliği yapılacak

kobi_uzay

Geride bıraktığımız günlerde 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı yine birçok haberin bizlere aktarılmasına ev sahipliği yaptı. Bu sene fuarda ilk defa bu kadar çok uzay işleri konusunda konuşulma yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katılım gösterdiği toplantıda altı en fazla çizilen nokta, önümüzdeki donamda uzay işlerinde kobilerden de fazlasıyla destek alınacağı olurken, hükümetin 2008’de teğet geçilen ekonomik krizden sonra sanayide büyük adımlar atılmasını beklediği de not edildi. Ayrıca Bakan Işık’a göre ülkemizdeki üretimin en büyük lokomitifi kobiler.

1 milyon liralık destek verilecek
Girişimci Bilgi Sistemi’ne de değinen Işık, işletmelerin ölçeğini büyüttükçe, teknoloji düzeyini yükselttikçe, ihracat ve tasarım yaptıkça kârını da artırdığını ifade etti. Bakan Işık, Bakanlık olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla 186 işletmeye yaklaşık 1 milyon lira destek verdiklerini aktararak, uzay sanayisi ve ileri teknolojilerde KOBİ’lerle işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

Bir dönüşümden geçiyoruz
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, Türkiye ekonomisinin geçirdiği dönüşüme değindi. Türkiye’nin dış ticaret hacmini 33 yılda 100 kata yakın artırmayı başardığını bildiren Zeybekci, ihracatın 159 milyara çıktığını, hizmet gelirlerinin ise son 12 ayda ilk defa 50 milyar doların üzerine çıkarak, 50,1 milyar dolara ulaştığını söyledi. Yurtdışındaki müteahhitlik hizmetlerinin ise 290 milyar dolara tırmandığını anımsatan Zeybekci, Türkiye ekonomisinin son 12 yılda ortalama yüzde 5,1, son 19 çeyrekte ise yüzde 5,9 büyüdüğünü kaydetti.

Dikkatler Türkiye’nin üzerinde
Zeybekci, Türkiye’nin 2014’ün ilk yarısında yüzde 3,3 büyüyerek dikkatleri üzerine çektiğini dile getirerek, net ihracatın büyümeye katkısının ilk çeyrekte 2,6, ikinci çeyrekte 2,9 olduğunu, üçüncü çeyrekteki katkısının ise 2,2 olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir