Türkiye bir alışveriş cenneti

alisveris

ITB Berlin ile IPK International ortak bir uluslararası araştırmanın altına imza attılar. Araştırma sonucunda yurt dışına çıkan turistlerin hangi ülkelerden ne kadar alışveriş yaptıkları değerlendirilirken ülke sıralandırması yapıldı, Türkiye ise en üst sıralarda çıktı. Gelen bilgilere göre ülkemize gelen turistler alışveriş yapmaktan çekinmiyor. En çok Uzak Doğu ülkelerinde alışveriş yapılırken Türkiye de Avrupa’nın en çok alışveriş yapılan ülkeleri arasında bulunmakta. Bunun yanı sıra yurt dışına çıkan Türk turistlerin de alışveriş yapmayı sevdiği yine gelen bilgiler arasında.

İLK SIRADA ÇİNLİLER VAR

Araştırmada, en fazla alışveriş yapanlar arasında ilk sırada Çinliler var. Onları Malezyalılar ve Hintler izliyor. Bu ülkelerden yurt dışına seyahat edenlerin yüzde 50’si için alışveriş tatilin çok önemli bir parçası.

Haberin devamı v Reklam Alışveriş aynı zamanda, Meksika, Arjantin ve Şilililer için de önemli bir yere sahip. ABD’lilerin ise yüzde 30’u tatilde alışverişe önem veriyor.

Avrupalılara bakıldığında tatilde alışveriş, en çok Finlandiyalılar ve ardından Almanlar, Fransızlar, İsveçliler ve Ruslar için önemli. Ancak İngiliz ve İtalyanlar için tatilde alışveriş fikri o kadar da cazip değil.

ALIŞVERİŞ DESTİNASYONLARI

Dünya genelindeki en önemli alışveriş destinasyonları, Batı Avrupa, Asya ve ABD’de yer alıyor. Batı Avrupa’daki en önemli alışveriş destinasyonları arasında Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya sayılıyor.

Asya’da Çin, Tayland, Singapur ve Güney Kore alışveriş meraklılarının tercihleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir