Tekstilbank satın alınıyor

icbc_cin_banka

Uzun süredir Türkiye Bankacılık sektöründe arayış içerisinde olan Çinli banka ICBC, sonunda aradığı bankayı buldu gibi. Uzun süredir temaslar halinde olduklarını bildiğimiz Tekstilbank ve ICBC sonunda anlaşmaya yaklaşmış gibi gözüküyor. Bu sabah saatlerinde yapılan açıklamayla birlikte KAP da durumdan haberdar edildi. Bilindiği gibi Tekstilbank’ın yüzde 75.50’lik hissesi GSD Holding’in elinde yer alıyor. Bu payın ICBC’ye satılması için görüşmelere başlandığı ve gerekli izinlerin alındığı KAP’a bildirildi.

ÇİN’İN EN BÜYÜK DÖRT BANKASINDAN BİRİSİ

Tekstilbank’ın sahibi GSD Holding, satış anlaşmasına ilişkin bilgiyi 29 Nisan’da Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na yapmıştı. GSD Holding’in açıklamasında, ICBC ile Tekstilbank’ın yüzde 75.5 hissesinin 668 milyon 810 bin liraya satışı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, imzalanan sözleşmeye göre, satış bedelinin, işlemin kapanış tarihinden kısa bir süre önceki dönemde gerçekleşen Merkez Bankası döviz kuruna göre hesaplanıp dolar olarak tahsil edileceği ifade edilirken, sözleşmenin, Çin ile Türkiye’deki yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınmasıyla geçerlilik kazanacağı belirtilmişti.

BDDK ve Çinli yetkili kurumların onaylaması durumunda, Çin’in en büyük dört bankasından biri olan ICBC, Tekstilbank ile Türkiye pazarına adım atmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir