Şirketler borsadan çıkıyor

1

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 1 Temmuz itibariyle devreye giren yeni ortaklıktan çıkarma tebliği çoğu şirketin pek de hoşuna gitmedi. Geride bıraktığımız aralık içerisinde altı şirket borsadan çıkma adına yasal işlemleri başlatmışken önümüzdeki dönemde bu şirketlerin sayısının artacağına kesin bir gözle bakılıyor. OMV Petrol Ofisi, Alternatifbank, Türk Demir Döküm, Mutlu Akü, İntema ve Eczacıbaşı Yapı Gereçleri gibi isimler şu anda borsadan çıkma işlemlerini hallediyor. Borsa İstanbul’da halka açıklık oranı yüzde 5 ve altında bulunan 26 şirket bulunduğuna göre daha borsadan çıkmayı talep edecek isimlerin artması bekleniyor.

Hesaplama tartışması
Ortaklıktan çıkarmada oluşacak fiyat, yüzde 95 ile hakim ortak konumunun kazanıldığı veya hakim ortak konumunda bulunup ek pay alındığının açıklandığı tarihten önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalamasına göre hesaplanıyor.
Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Veli Vilyoni, hesaplamanın şirketlerin azınlık hissedarları açısından sorun doğurabileceğine dikkat çekerek şöyle dedi: “Fiyat oluşurken manipülasyona açık bir durum söz konusu olabilir. SPK gözetiminde şirketin toplam varlıklarını yeniden değerleyerek bu değer üzerinden hesaplanacak fiyat ile yatırımcının hakkı verilirse daha doğru olur.”
SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ise tebliğ kapsamında fiyatın daha adil belirlendiği görüşünde. Başvuruların ardından azınlık pay sahiplerinin de menfaatlerini koruyucu yaklaşımla inceleme yapacaklarını söyleyen Ertaş, son bir ay içinde yapay fiyat oluşumu, mali tablolarda hata, sektör ve endeks ortalamalarına göre hisse fiyatında izah edilemeyen bir durumun olup olmadığına baktıklarını kaydetti.

2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir