Operasyonel kiralamada büyüme hızı düşüyor

otomobil

Geride bıraktığımız iki sene süresince, yani 2011 ve 2013 yılları arasında yüzde 15 ile yüzde 20’lik bir büyüme ivmesi içerisinde olan operasyonel kiralama sektörü, 2014’e girilmesiyle birlikte düşüş yaşamıştı büyüme oranında. Bu düşüşte kur değerlerinin artmasının büyük bir etkisi varken ÖTV zammının gelmesi de zaten her şeyi birkaç ay öncesinden kesinliğe kavuşturmuştu. Operasyonel kiralama sektörünün büyüme hızı düşerken otomotiv sektörü olumsuz durumlardan daha fazla etkilenmiş, küçülmeye gitmişti. 2015’te de yine büyüme hedefi küçültüldü ve yüzde 10 olarak belirlendi.

KOBİ’lere ulaşmak şart
Leaseplan Genel Müdürü Türkay Oktay genel olarak ekonominin durağan geçtiği 2014 yılı için hala büyümeye devam eden bir sektör olduklarını görmenin sevindirici olduğunu söyledi. Oktay şu değerlendirmeleri yaptı:

“Geçtiğimiz iki sene içerisinde göze çarpan en büyük değişim sektörün hedeflediği şekilde KOBİ’ler tarafından tercih edildiğini görmek. Sektörümüzün müşteri portföyü her geçen gün artarken müşteri başına düşen araç adedinin düştüğünü gözlemliyoruz. Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin %99’unun KOBİ’ler olduğunu biliyoruz dolayısıyla operasyonel kiralamanın Avrupa ülkelerindeki penetrasyon seviyelerine ulaşması için KOBİ’lere ulaşılması şart. Operasyonel kiralama işletmelerin riskini azaltan çok önemli bir finansman aracıdır. Bu doğrultuda sektör olarak daha fazla tanıtım ve KOBİ’leri hedefleyen farkındalık çalışmaları yapmaya devam ederek 2015 yılında da büyüme oranımızı arttırarak sürdürebileceğimize inanıyoruz.”

Araç sayısı 220 bini geçecek
TOKKDER’in yapmış olduğu araştırmaya göre uzun dönem kiralama sektörünün 220.000 adetlik bir araç parkına ulaştığını belirten Oktay “Sektörümüzün 2015 yılında da 2014’e paralel %8-10 civarı büyüyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir