Nikkei, Mutlu Dergi Grubu’nun yüzde 80’ini satın aldı

nikkei

Türkiye, son zamanlarda tüm sektörlerde yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Şimdi ise medya sektöründe yeni bir satın alım gerçekleştirildi. Japonya’nın en önemli medya gruplarından biri olarak gösterilen Nikkei, Mutlu Dergi Grubu’nun yüzde 80’lik hissesini satın aldı. Bu satın alım işleminin ardından Fortune Türkiye internet sitesinin de yakın zamanda yayına alınmasına kesin gözle bakılıyor

Japonya’nın önde gelen medya gruplarından Nikkei, Mutlu Dergi Grubu’nun (MDG)yüzde 80’lik çoğunluk hissesini alarak Türkiye pazarına girdi. Şirketin yeni adı Nikkei-MDG (NMDG) olacak ve CEO’luğunu Mutlu Dergi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Mutlu üstlenecek. Türkiye’de yayın hayatına 4 dergi ve 4 internet sitesi ile girecek olan şirketin ana rotası ekonomi yayınları yapmak olacak. Japonya’da Nikkei Business başta olmak üzere 35 dergi ve 15 dijital yayın yapan medya şirketi, bilgisayar, elektronik, mimarı, tıp ve sağlık konularında da dergiler çıkartıyor.

Türkiye’de böyle bir satın alma yatırımına karar vermesinin sebeplerini açıklayan Nikkei BP CEO’su Kohei Osada, “Türkiye yükselen bir ekonomiye sahip. Japonya’ya oranla genç nüfusu oldukça yüksek. Ülkede kişi başına düşen pay 10 bin doları aşmış ve ülkeyi ayakta tutan bir orta sınıf yetişmiştir” dedi. Hukuki bakımdan yayınevlerine yönelik herhangi bir yabancı sermaye kısıtlaması olmamasının da kendilearini teşvik ettiğini belirten Osada, Japonya-Türkiye ilişkilerinin 90’ıncı yılında böyle bir işbirliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yeni şirketin kısa süre içinde bir sağlık dergisi ve Fortune dergisinin Türkçe web sitesini yayınlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir