Milli Tren Projesi

milli_tren_projesi

Uzun zaman önce start almış olan Milli Tren Projesi’nde artık sona yaklaşıldı. TÜVASAŞ’ın liderliğinde yürütülmekte olan proje Sakarya’nın ülkedeki konumunu daha iyi bir yere getirecekken elektrikli tren seti (EMU) ve dizel tren seti (DMU) artık halkın kullanımına sunulacak. Konu hakkında açıklamalar yapan Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, sektörün ülkede henüz yeni yeni geliştiğini ancak temellerin gayet sağlam atıldığını dile getirirken, adımların da hızlı atılacağından emin olduğunu ifade etti.

İnal, milli trenlerin görsel tasarımla ilgili çizimlerini SATSO heyetiyle paylaştı.

İnal, projenin hızla ilerlediğini belirterek, “Milli Tren Projesi ile Sakarya, vagon ve demiryolu üretiminde marka olabilir çünkü bu sektör, Türkiye’de yeni yeni ayağa kalkan, şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor” ifadesini kullandı.

İnal, yüzde 100 Sakarya üretimi milli trenlerin orta vadede dünya pazarına gireceğine dikkati çekerek, Sakarya’nın bu anlamda lojistik öneminin artacağını anlattı.

Sakarya’nın sadece vagon değil, tren setlerinin de üretildiği sanayi merkezi haline geldiğini dile getiren İnal, bunun sektör adına büyük başarı olduğunu vurguladı.

İnal, demiryolunun, sadece ulaştırmada değil, turizm ve ticaretin canlanması anlamında da büyük önem taşıdığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şehirler, garların etrafında gelişiyor ve şekilleniyor. Dünya ülkelerine baktığımızda istatistikler gösteriyor ki İsviçre, dünya seyahat ortalamasında ilk sırada, ardından Almanya ve İngiltere geliyor. Bu sıralamada Türkiye 20. yani geride. Bunun arttırılması, demiryolu güzergahının çoğaltılması hızlı trenlerle mümkün olacaktır. Sektörümüz bu konuda mevcut teknolojisiyle hesaplandığında ortalama 7 yıl zirvede kalabilir.”

Kösemusul, TÜVASAŞ’ın gurur duydukları önemli çalışmalara imza attığına işaret ederek, her zaman destekçisi olacaklarını söyledi.
Kösemusul, şunları dile getirdi:

“Ana ve yan sanayilerini geliştirmiş, ticaretini ve turizmini zincirleme canlandırmış, sosyal yaşamında hak ettiği kaliteyi yakalamış Sakarya inşa etmeye gayret ediyor, bu hedefle ilerliyoruz. İlimizin gelişimine katkı sağlayacak bu projenin heyecanını da ayrıca yaşıyor, genel müdürümüze Sakarya’yı marka yapacağına inandığımız bu büyük projesinde başarılar diliyoruz. Gelecek Sakarya’nındır.

Raylı taşıtlar konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kendi tren setlerini ve yüksek vagonumuzu üretmek için büyük heyecanla çalışan mühendis ve işçilerimiz, yöneticileriyle adını demiryolu tarihine altın harflerle yazdıracak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir