“Krediler lokomotiftir”

kredi

Bankacılık ve kredi sektörü adına önemli açıklamalarda bulunan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, her türlü kredinin ülke ekonomisinde bir lokomotif işlevi gördüğünü dile getirdi. Bu sene içerisinde ticari, kurumsal ve KOBİ kredilerinde hiçbir olumsuzluk gözlenmediğinin altını çizen Açıkalın, bu sene Yapı Kredi’nin kuruluşunun 70. yılını kutladıklarını dile getirdi. Kredi büyüme oranlarında son aylarda düşük de olsa iyileşmeler yaşandığını, bu değerlerin 2015 yılında tüm sektör adına daha olumlu olacağını ifade eden Faik Açıkalın, kredi kartlarında daralmanın devam etmesini beklediklerini söyleyerek sözlerini şu yönde devam ettirdi:

‘2015 sektör için daha iyi bir yıl olacak’

Açıkalın, 2015 yılının bankacılık sektörü için hem kredi büyümesi hem kârlılık olarak 2014’ten daha iyi bir yıl olmasını beklediklerini söyledi. Açıkalın, son 3 yılda yapılan sektöre yönelik düzenlemelerin kârlılıkta ve büyümede bir miktar baskı yarattığını ifade etti.
Açıkalın, cari açığın kontrolü, ekonominin dengelenmesi ve finansal istikrarın sağlanması doğrultusunda yapılan düzenlemelerin uzun vadede bankacılık sektörünün sağlıklı büyümesi özellikle sermayenin korunması adına olumlu olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Düzenlemelerin prensibiyle mutabıkız. Ortada eğer makro selamet varsa rıza göstermek lazım. BDDK ve Merkez Bankası ile Bankalar Birliği kanalıyla sürekli iletişim halindeyiz. Önerilerimizden bazıları zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi ve zorunlu karşılıklara faiz verilmesiydi. Ayrıca kredi kartları alanında son yıllarda getirilen değişiklikler neticesinde her ay gerek hacim, gerekse ürün kârlılığı daralmaya devam ediyor.”

‘Merkez çok kolay bir iş yapmıyor’

Açıkalın, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı ve enflasyon dengesi ile büyüme ve ekonomik istikrarı aynı anda havada tutmaya çalıştığını vurgulayarak, “O açıdan bizim Merkez Bankası çok kolay bir iş yapmıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Zor dönemlerden geçtik. Bir faiz tartışması yapılıyor. Merkez Bankası’nın bizdeki bilgi ve datadan çok daha fazla bilgi ve dataya sahip olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla şu ana kadar iyi yönetti. Bundan sonra da 2015’te de şeffaf bir şekilde başarılı yönetimlerini sürdürmelerini bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir