İtalyanlar, İzmir’e geliyor

marble

İzmir İtalyan Ticaret Odasının ihracata olan büyük katkısı devam etmekte. İzmir’deki esnafın ihracat yapmasını sağlayan ekipleri İzmir’deki fuarlara davet eden Ticaret Odası, yine bir 13 kişilik ekip getiriyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Rebii Akdurak, Türkiye’nin blok mermer ihracatında dünyanın ilk sırasında yer aldığını ve ardından İtalya’nın geldiğini dile getirirken, bundan dolayı gelecek ziyaretçilerin çok önemli olduğunu ve sadece ihracatla kalınmayıp ithalat anlaşmaları da yapılabileceğini ifade etti.

Dünyadaki blok mermer ihracatında Türkiye’nin payının yüzde 40’a ulaştığının altını çizen Akdurak, “Dünyada, işlenmiş mermer ihracatında ise Çin ve İtalya’dan sonra üçüncü ülke olarak yer alıyoruz. İtalya blok mermer alımında da Türkiye’nin üçüncü büyük müşterisi konumunda” dedi.

Türkiye’nin, İtalya’nın mermer ve makine anlamında önemli bir iş ortağı olduğunu hatırlatan Akdurak, “İtalya ülkemizden 2014’ün ilk 6 ayında 19 bin ton doğal taş ithal etti. Bu dönemde blok mermer ihracat rakamı 5.5 milyon euro olarak kaydedildi. Umarım yapacağımız organizasyonla bu rakamları çok daha yukarılara çekeceğiz. Biz Oda olarak elimizden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir