İngiltere’den Türk kobilere çağrı

Ne kadar dünyaya iş anlamında açılmamış gibi gözüksek de İngiltere’deki piyasanın %23’ü Türklerin elinde. Bu gelişmeyi çok iyi karşıladıklarını dile getiren İngiltere Ekonomi Bakanı Cable, Türk girişimci kobileri İngiltere’ye yatırım yapmaya çağırdı.

Şu anda Türkiye’den İngiltere’ye yıllık ihracat 12 milyar dolar civarında. Bunun yetersiz bir sayı olduğunu dile getiren Cable sözlerine bunları ekledi : “Ticari alandaki uçurumu ortadan kaldırmak için ilişkilerimizi daha iyi hale getirmeliyiz. Türkiye’nin ekonomik başarısını saygı ile karşılıyoruz. Hem ekonomisini hem de demokrasisini aynı anda iyileştiren nadir ülkelerden birisiniz. Başarılısınız”

Ayrıca İngiltere ve Türkiye arasındaki vizenin de kalkması gerektiğini savunan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Ülkemizin demokrasi ve serbest piyasasının gelişmesini sağlayan reformlar, ülke ekonomimize de önemli katkılar sağlamıştır. Yol gösterici olmuşlardır. AB’nin yaşadığı finansal kriz ülkemizi AB’ye üyelik hedefinden uzaklaştırmayacaktır. Ancak bu süreçte de AB ülkemizin yolunu açmalıdır. Avrupa’nın karşılaştığı birçok sorun, Türkiye’nin AB üyeliği ile daha kolay çözülebilecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.