Hazır giyim sektörü Suriyelilerde

banglades

Suriye’de yaşanan şiddetli çatışmalar ve iç savaş nedeniyle ülkemize 2 milyona yaklaşık mülteci gelmişti. Bu mülteciler zaten olağan işsizlik oranını korumakla kalmayıp daha da artırdılar. Ülkemizde 3 milyona yakın işsiz vatandaş bulunuyor ve bu oran gittikçe artış göstermekte. Suriyelilerden sonra Bangladeşli korkusu da baş gösterdi. Gelen bilgilere göre Bangladeş’ten de ucuz maliyetli işçiler getirilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Suriyeli işçilerin doğuda problemlere neden olsa da Marmara bölgesinde yardımcı olduklarını dile getirdi.

İşsizlikteki rekor yükselişe rağmen kendi sektörünün düz işçi bulmakta büyük sıkıntılar çektiğini söyleyen Tanrıverdi, “Biz de hizmet sektörü de düz işçiye asgari ücret veriyoruz. Bu yüzden fabrikada çalışmak yerine hizmet sektöründe çalışmayı tercih ediyorlar. Fabrikada üstlerinin başlarının kirlenmesi ve makine başında durmak yerine hizmet sektöründe üniformalarıyla rahat koşulları tercih ediyorlar” diye konuştu.

Bölgede yatırım kararı seçim sonrasına kalır

Kendi sektörleri için teşvik sisteminin, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu kapsayan 6. Bölge’ye yatırım yapılmasına yönelik dizayn edildiğini söyleyen Tanrıverdi, “Son çıkan olaylardan sonra bölgede yeni yatırım kararı alınması için huzurun tekrar tam olarak sağlanmasının ardından 6 ay geçmesi beklenir. Seçimler de geliyor. Bu yüzden yatırım kararları seçim sonrasına kalır. Üretime artık Türkiye’nin her yerinde bölge ve sektör farkı olmadan destek verilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Bir AVM’de 5 bin kişi çalışıyor

İkitelli bölgesindeki Mall of İ stanbul’dan örnek veren Tanrıverdi, “Sadece orada 5 bin kişi çalışıyor” dedi. Neden daha fazla ücret vermedikleri sorumuza da Tanrıverdi, “Kalifiye eleman zaten dolgun ücret alıyor. Ancak düz işçilerde asgari ücretin üzerine çıkmak maliyeti kurtarmaz” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir