Ferko İnşaat’tan Levent’e yatırım

Ferko İnşaat

Gayrimenkul sektörünün köklü isimlerinden biri olan ve son 25 yılda altına imza attığı projelerle isminden fazlasıyla bahsettiren Ferko İnşaat’tan kariyerini doruk noktasına taşıyacak yeni bir proje geliyor. Ferko Signature adındaki yeni projeyle birlikte İstanbul’un merkezi konumlarından biri olan Levent’te 127 bin metrekarelik inşaat alanına sahip kuleler dikilmeye hazırlanıyor. Çalışmalarını hem yurt içinde hem de yurt dışında sürdüren Ferko İnşaat, tahminlere göre bu projeyi 30 ay içinde bitirecek. Bun yanı sıra yapılan açıklamalara göre Ferko Signature için 350 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.

Kent bahçesi tasarlayacak
Projeyle ilgili bilgi veren Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Gökçe Meriçten ise, Ferko Signature’ın bölgeye ve projeye dahil olacak markalara prestij katacağını söyledi.
Ferko Signature projesinin 2 ofis bloğu ve bunları birbirine bağlayan kent bahçesinden oluşacağını ifade eden Gökçe Meriçten, “Toplam 10 bin 600 metrekare alan üzerine inşa edilecek Ferko Signature’ın, 30 kattan oluşan Sign-1’deki ofislerinin 25 katını satacağız. 6 kattan meydana gelen Sign-2’deki ofisleri ise kiralayacağız” dedi.

Metrekaresi 7.500 dolardan başlıyor
Esnek ofis anlayışıyla dizayn edecekleri ofislerin metrekaresinin kullanıcının isteğine bağlı olarak belirlenebileceğini de belirten Gökçe Meriçten, Ferko Signature’da metrekare satış fiyatlarının 7 bin 500 ila 11 bin dolar arasında değiştiğini kaydetti.
Sign-1 bloğunun Belgrad ormanlarından İstanbul Boğazı ve Haliç’e kadar uzanan geniş bir panoramaya karşı çalışma imkânı sunduğunu belirten Gökçe Meriçten, şunları söyledi:
“Geniş cam yüzeyler, hem manzaranın keyfine varılmasına imkân veriyor hem de güneş ışığının daha çok içeriye girmesi sağlanarak enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Ayrıca alışılagelmiş standartların aksine, 13’ncü kata kadar manuel, 13. kat üzerinde ise bina otomasyon sistemi dâhilinde çalışan ve otomatik olarak açılabilen pencereler ile de temiz hava eksikliğine çözüm sunduk.”
Gökçe Meriçten, kuzey, güney ve batı cephelerini saran Sign-2’nin Dede Korkut Caddesi üzerinden sağlanan 20 metre yüksekliğindeki cam atrium girişiyle ve 6 kat üzerinde farklı büyüklükteki ferah ve modüler yatay ofis alanları sunacağını söyledi.

Göktürk’e 1 milyar $’lık yatırım yolda
Daha önce birçok proje imza atıklarını belirten Ferit Meriçten, Ferko İnşaat’ın Türkiye’nin yanı sıraAzerbaycan, Türkmenistan, Suudi arabistan, Afganistan ve Libya’da pek çok inşaat projesini hayata geçirdiğini aktardı. Firmanın yeni projelerinden bahseden Ferit Meriçten, 5 proje daha hayata geçireceklerini belirterek, “Kağıthane ve Göktürk’te yeni projelerimiz olacak. Bunlar karma ya da yine ofis projesi olabilir. Kağıthane’de ise otel yapmayı planlıyoruz” dedi. Göktürk’te gerçekleştirmeyi planladıklarını projenin 1 milyar dolar yatırım değeri olacağını dile getiren Meriçten, projenin 450 ünitelik olacağını söyledi.

 

Sultanbeyli’ye ‘Hayat’ verecek
Çamlıbahçe Evleri Villa projesini ve Hayat Sultanbeyli projesini inşa eden Kaynak Yapı, yeni projelerine devam ediyor.
Hayata geçirdikleri projelerle ilgili bilgi veren Kaynak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Kaynak, Çamlıbahçe Evleri projesinin Üsküdar Kısıklı’da inşa edilmiş üst segment ve süper lüks bir proje olduğunu dile getirdi.
Hayat Sultanbeyli’nin ise Mimar Sinan Mevkiinde 3 blok 72 daire ve 10 adet ticari üniteden oluştuğunu ifade eden Kaynak, “Bölgede yapılan araştırm, hedef kitlenin nitelikli fakat ekonomikkonutlar istediği yönünde sonuçlandı. Biz de projemizi bu yönde belirledik” dedi.

Yüzde 30’u satıldı
Hayat Sultanbeyli’de 2 bloğun tamamının 3+1’den oluştuğunu ifade eden Eyüp Kaynak, “6’şar katlı ve her katta iki daire bulunuyor. Üçüncü blok 12 katlı her katta 4 daireden oluşuyor. Kattaki dairelerin üç adedi 2+1, bir adedi 3+1’dir. Projede ayrıca 3+1, 4+1 ve 5+1 kırık çatı olmayan çatı dubleksleri de bulunuyor” diye konuştu.
Hayat Sultanbeyli projesinin % 30’unun satıldığını vurgulayan Eyüp Kaynak, proje de yaşamın başladığını söyledi.
Kaynak, projede Kuveyt Türk bankası ile kampanya yaptıklarını belirterek, “Kuveyt Türk’ten kullanılacak kredilerde, peşinat oranına bağlı olarak 12 aydan 48 aya kadar vade farksız, kredi kullanılabiliyor” dedi.

 

Nisanda satış şampiyonu Bahçetepe İstanbul oldu
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın satışta olan projelere dair Nisan 2014 raporu yayınlandı. Rapora göre Makro -Akyapı Ortak Girişimi’nin İstanbul Başakşehir’de hayata geçirdiği Bahçetepe İstanbul projesi, 74 proje arasından hem adet hem de hasılat bakımından birinciliği göğüsledi.
Bahçetepe İstanbul’a birinciliği getiren, 104 bağımsız bölüm satışından 98 milyon 858 bin liralık satış oldu. emlak GYO’nun Nisan ayı toplam satışı ise 273 milyon lira olarak gerçekleşti. Dolayısıyla 74 proje üzerinden toplam cironun üçte birini Bahçetepe İstanbul tek başına sağlamış oldu. Bahçetepe İstanbul, 1 milyon nüfuslu yeni şehrin merkezi Kayaşehir’in hemen girişinde yükseliyor. Proje 16 blokta 1476 konuttan oluşuyor.

‘BÖLGEYE HAKİM DURUMDAYIZ’
Sakinlerine yüksek kaliteli ve konforlu bir konut ve hayatın yanı sıra, bağımsız birer de hobi bahçesi sunan Bahçetepe İstanbul, ticari alanlarıyla da bölgenin en dikkat çekici projesi konumunda. Bitmek üzere olan Bahçetepe İstanbul’un 10 ay erken teslimi bekleniyor.
Bahçetepe İstanbul’un nisan ayı satış birinciliğini değerlendiren Makro -Akyapı Ortak Girişimi İcra Kurulu Üyesi Mahmut Asmalı,  bu başarının tesadüf olmadığını, geçtiğimiz günlerde lansmana çıkan Seyranşehir projesinin de, lansmandan önce yarısının satıldığını ifade etti. Mahmut Asmalı, “Biz Makro- Akyapı olarak bölgeye çok hakimiz. Hem bölgeye, hem bölgenin geleceğine, hem de bu bölgenin çıtasını yükselten projelerimize son derece inanıyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin ilk Head Ofis projesini yapıyor 
Setra Group Türkiye’de bir ilke imza attı ve Türkiye’nin ilk ve tek Head Ofis projesini hayata geçirdi. Şirketlerin merkez ofisleri için özel olarak tasarlanan Ataşehir Head Ofis, 300 ve 400 metrekarelik geniş ofis seçenekleri hem de Türkiye’nin yeni finans merkezi Ataşehir’in kalbindeki konumuyla dikkatleri üzerine çekiyor.
Ataşehir Head Ofis, her katta yer alan kat bahçeleri, Leed Gold standartlarındaki kaliteli mimarisiyle de farkını ortaya koyuyor. Ayrıca projede 11. kattan itibaren Adalar ve deniz manzarası bulunuyor.
Projede metrekare fiyatları, ofislerin bulunduğu kat ve özelliklerine göre 3.000 dolar ile 5.350 dolar arasında değişiyor.
Türkiye’nin yeni finans merkezi olan Ataşehir’in en görünür ve merkezi noktalarından birinde yer alan proje, Çevre Yolu’na 500 metre mesafede konumlanıyor. Ataşehir Head Ofis’te 1.Blok Haziran 2014’te, 2.Blok ise Mart 2015’te teslim edilecek.

 

Yabancı yatırımcıları İstanbul’da ağırlıyor
Projebeyaz çatısı altında yurt dışı faaliyetlerini yürütmek üzere kurulan Projebeyaz International, global çalışmalarını sürdürüyor. Körfez bölgesinde birkaç fuarda Türkiye gayrimenkullerini temsil eden şirket, yabancı yatırımcıları İstanbul’da ağırlıyor.
Bu kapsamda şirket, perşembe günü 46, cumartesi günü 86 yabancı yatırımcıyı ağırladı. Önümüzdeki çarşamba günü ise 75 kişiyi ilgili bilgilendirecek olan firma, projeleri inceledi. Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, “Tanıtımları bir bölgeyle sınırlandırmıyoruz” dedi.

 

İzmir’deki konutları kasımda teslim edecek
Gözde Grubu tarafından İzmir bornova’da inşa edilen MyVia Yıldız projesinde farklı daire seçenekleri sunuluyor. 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere yer verilen projenin, Kasım 2014’te tamamlanması hedefleniyor. 4 bin metrekare arsa üzerine kurulan proje, 64 konuttan oluşuyor. Konutların alanları 92 metrekare ile 169 metrekare arasında değişiyor. İki blok halinde yükselen projede açık yüzme havuzu, çocuk Oyun alanları, çocuk yüzme havuzu, fitness merkezi, sauna, spa, güneşlenme terası, kafe ve pek çok sosyal birim sıralanıyor.

 

8 katlı otel inşası için el sıkıştılar 
Turizm sektörüne markalı otel yatırımcısı olarak giren Er Yatırım ve Turizm,  Mistral Yapı içindeki otel yatırımı için anlaştı. İzmir’de 216 metre yüksekliğindeki ofis ve otelden oluşan iki kulenin temelini bu ay atacak olan Mistral Yapı, otel projesi için Er Yatırım ile el sıkıştı. Bayraklı ilçesinde inşa edilecek olan ve 2016 yılında bitirilmesi planlanan Mistral İzmir’de 8 katlı bir oteli yatırımları arasına ekleyen Er Yatırım, 10 yılda 20 otel hedefliyor.
Firma, yatırım alanı olarak 3-4 yıldız aralığında şehir içi iş otelciliğini belirledi.

 

‘Kentsel dönüşüm doğru anlatılmalı’
Realty World Türkiye CEO’su Coşkun Erginer, kentsel dönüşüm yasasının içerdiği değişikler ve çerçevesi itibariyle hayata geçmesinin sektörü olumlu etkilediğini söyledi. Bu düzenlemelerin, mal sahiplerinin daha fazla bilgilendirilmesiyle tedirginlik havasını gidereceğini anlatan Erginer, “Bu yasa güçsüz ve ömrünü tamamlamış konutlarda yaşayanların günümüz standartlarına uygun, sosyal yaşam alanları ile sağlam binalarda yaşaması için çıkartıldı. Bu nedenle yasayı tüm yönleriyle eksiksiz olarak incelememiz gerekiyor” dedi.
Kentsel dönüşümle birlikte eski dairelerin değerinin en az 1,5 kat arttığına işaret eden Erginer, “Realty World Türkiye olarak bizler de sektörün gelişimi için gerekli olduğunu düşündüğümüz bu konunun üstünde hassasiyetle duruyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir