Elektrik kesintisi 50 milyon dolara mâl oldu

uretim_gebeze

Dün tüm gün boyunca ülke genelinde yaşanmış olan elektrik kesintileri kesinlikle birçok üreticiye ciddi zararlar verdi. Firma bazında baktığımızda tek bir ismin zararı belki büyük gözükmeyebilir göze ama ülkenin sanayi ve üretim konusundaki kalplerinden birine baktığımızda bu kesintinin şiddetini daha iyi anlıyoruz maalesef. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bugün yaptığı açıklamada elektrik kesintilerinin 10.30 gibi başladığını ve makinelere de zarar verdiğini dile getirirken, bölgenin toplam 50 milyon dolar civarında zararının olduğunu da ifade etti.

50 MİLYON DOLAR ZARAR
Türkiye’nin imalat sanayinin yüzde 13’ünün Kocaeli’nde olduğuna dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu şöyle devam etti: “Oradan yaptığımız basit bir hesaba göre günlük 50 milyon dolar civarında Kocaeli’nde bir üretim kaybı oluştu. Bu kayıpların esası yani anası da ülkemizin önemli haddaneleri ilimizde. Metal sektöründe bunlar devamlı üretim yapıyorlar. Üretimleri tamamen enerjiye bağlı. Enerjinin 1 dakika kesilmesi halinde yarı mamül ürünün tamamı hurdaya dönüşüyor. O tarz haddanelerimizde üretim kayıpları çok yüksek. Bir de daha önemlisi habersiz kesintiler elektronik kartlara çok zarar veriyor. Bunların da firmalarımıza büyük hasarlar verdiğini düşünüyoruz. Hasar tespitleriyle ilgili anketler yaparak bilgiler alıyoruz. Kocaeli bazında günde 50 milyon dolarlık üretim yapıldığını sayarsak 1 günlük üretimimiz malesef kaybolmuş oldu.”

JENERATÖR ÇÖZÜM DEĞİL
Ayhan Zeytinoğlu, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için bunun nedeninin bulunup ortadan kaldırılması gerektiğini de istedi. Halk arasındaki yaygın kanının aksine üretime Jeneratörle devam edilemeyeceğini belirten Zeytinoğlu, “Bizim bütün sanayi kuruluşlarımızda jeneratörler var. Bunlar sadece bilgisayar sistemlerini, kısmi aydınlatma, havalandırma ve yangın durumunda su pompalarını çalıştırma düzenekleri. Hiçbir zaman büyük bir sanayi kuruluşunun aynı kapasitede çalışacak jeneratörü olmaz ve olmamalı da” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir