Aves, Türkiye’de markalaşmak istiyor

aves

Çalışmalarını Mersin merkezli sürdürmekte olan Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi, bu sene itibari ile yatırımlarını ve girişimlerini artırarak Türkiye’deki kült markalar arasında yer almak istiyor. Irak ve Suriye’nin yanı sıra Kıbrıs’a da ürün göndermekte olan firmanın en önem verdiği husus ürünlerin kalitesi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi Satış ve Pazarlama Direktörü Kemal Güven, Safya adlı markalarıyla hem dış pazarda hem de iç pazarda bilinirliklerini artırmak istediklerini ve hem yerli hem de yabancı yatırımlara hazırlandıklarını dile getirirken önümüzdeki sene ise bitkisel yağ sektöründe global pazarın etkili oyuncularından biri haline gelmek istediklerinin altını çizdi.

Bitkisel yağda Çukurova’dan ülke geneline yayılacak

Yurtiçindeki raflarda da Safya markası ile yer alacaklarını söyleyen Güven, “Sıvı yağ piyasasındaki rekabet oldukça ciddi durumda. Burada hem üreticiler arasında hem de perakendecilerin kendi markaları ile sattıkları ürünler arasında çok ciddi rekabetler var. Gerek tüketicilerimize gerekse de perakendeci müşterilerimize ürünlerimizin farkını, ayrıcalığını anlatmaya çalışacağız. İstikrarlı bir politika ve karşılıklı güven ile başarının geleceğini düşünüyorum. Önce Çukurova Bölgesi’nde daha sonra tüm Türkiye’de markalaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Firma olarak 20 yılı aşkın süredir emtia ticareti yaptıklarını anlatan Güven, petrol alımı konusunda yıllık alım kontratı imzaladıkları bir firmanın ham ayçiçek yağı tedariki de yapması sonrasında yağ sektörüne adım attıklarını açıkladı. Bu firmayla bir yıl kadar stratejik ortaklık kurarak Türkiye’ye Arjantin, Ukrayna ve Rusya’dan yağ tedariki yaptıklarını anlatan Güven, “Bir süre sonra doğrudan Ukrayna ve Rusya’daki kırıcılardan alıma başladık ve 5 yıldan kısa sürede Türkiye’nin ithal ettiği ham ayçiçek yağının yüzde 35’ini tedarik eder hale geldik” dedi. Böylece Türkiye’deki hemen hemen tüm bitkisel yağ fabrikalarına hammadde tedarik etmeye başladıklarını belirten Güven, “Bu arada petrol ve bitkisel yağ depolama terminalimizin yüzde 75 hissesini dünyanın en büyük bağımsız depolama firmalarından biri olan NuS-tar’a sattık. Daha sonra ham ayçiçek yağı tedarikindeki gücümüzü göz önünde bulundurarak Mersin’de bir bitkisel yağ fabrikası kurma kararı aldık” diye konuştu.

“Üretimimiz Türkiye tüketiminin yüzde 18’ine denk geliyor”

Ayçiçek yağı üretim kapasitelerinin bugün Türkiye tüketiminin yaklaşık yüzde 18’ine denk geldiğini açıklayan Güven, yem üretimlerinin yüzde 14’ünü, biyodizel üretimlerinin ise Türkiye tüketiminin yaklaşık yüzde 17’sini karşılayacak kapasiteye sahip olduklarını vurguladı. Günlük çekirdek kırma kapasitelerinin 500 ton olduğuna işaret eden Güven, “Günlük rafine yağ üretim kapasitemiz 700 ton ve dolum kapasitesi de 800 ton. Biyodizel tesisimizdeki günlük üretim ise 150 ton” dedi.

Müşteri odaklı bir firma olduklarını vurgulayan Güven, “Müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkarmak için tüketici danışma hattı kurduk. Buraya gelen bütün önerileri dikkate alıyoruz ve müşterimize dönüş yapıyoruz. Sosyal medyaya önem veriyoruz. Web sayfamız üzerinden de müşterilerle iletişime geçebiliyoruz” bilgisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir