Atlas Zımpara, Fransızlara satıldı

atlas_zimpara

Avrupa’nın en önemli zımpara üreticilerinden biri olan Atlas Zımpara, son yıllarda gözünü ülkemizde yatırımlara dikmiş olan Saint-Gobain S.A.’nın son bünyesine kattığı isim oldu. Çalışmalarını İstanbul merkezli sürdürmekte olan Atlas Zımpara, geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre tamamıyla birlikte artık Saint-Gobain S.A. isminin altına geçti. Fransız firmanın ülkemizde son dönemlerdeki tek yatırım tabi ki bu değil, daha önce bir de Eskişehir’de tesis kurmuşlardı.

193 bin çalışanı var

Sabah Gazetesi’den Kerim Ülker’in haberine göre, 1665 yılında kurulan ve Fransa’nın en köklü şirketlerinden biri olan ve geçen yılı 42 milyar euroluk ciro ile kapatan Saint-Gobain’in dünya genelinde 193 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Türkiye’de Weber adlı yapı kimyasalları markasıyla üretim yapan Fransız şirket Saint-Gobain’in Türkiye’de Antalya, Adana, İzmir, Ankara ve İzmit’te fabrikası bulunuyor. Saint-Gobain, 21 Ekim’de de Eskişehir’deki organize sanayi bölgesinde taşlama ve kesmetaşı tesisini faaliyete almıştı. Hırdavat, bakım, onarım ve operasyonlar, petrol ve doğalgaz sanayi, inşaat malzemeleri pazarı için taşlama ve kesme taşları üretecek fabrika ile Saint-Gobain, Eskişehir tesisiyle Ortadoğu ve Orta Asya pazarına da ürün sağlamayı planlıyor.

Atlas sektörün devi

Fransız sanayi devi Saint- Gobain’in aldığı Atlas Zımpara ise sektörünün en büyük firmaları arasında yer alıyor. Gebze’deki fabrikasından ABD, İngiltere, Fransa, Macaristan, İsrail, Ermenistan, Rusya, Danimarka, Suriye, İsviçre, Sırbistan, Pakistan gibi ülkelere ihracat yapıyor. İstanbul merkezli Atlas Zımpara’nın sahibi olan Levi Group, madencilikten ilaç sanayiye kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Moise Levi tarafından kurulan Levi Group, 1880’den beri faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir