Cameron, AB’ye ters düştü

david_cameron

Geride bıraktığımız gün Avrupa Birliği zirvesine katılım gösteren İngiltere Başbakanı David Cameron, uzun süredir AB’ye karşı koruduğu sert tavrını yine sergiledi. AB’nin ortak bütçe için talep ettiği 2.1 milyar euroluk bütçeyi 1 Aralık’ta ödemeyeceklerini dile getiren Cameron, İngiltere’nin AB’den daha hızlı büyüdüğünü ve bunun kendilerine olumsuz şekilde yansıtılamayacağını ifade etti. Ayrıca Cameron miktarın tekrar incelenmesi gerektiğini savundu. İngiltere’ye AB yönetiminden ceza gelmesi ise büyük bir ihtimal.

Cameron, İngiltere’nin 1 Aralık’ta AB’ye 2,1 milyar Euro ödemeyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu miktardaki bir talebi reddediyoruz. Kullanılan metodolojileri, istatistikleri sorgulayacağız ve inceleyeceğiz. AB’nin değişmesi ve tekrar güven kazanması gerekiyor. Ulusal çıkarlarımızı savunmaya devam edeceğiz. AB’nin önümüzdeki yıllarda reforma tabi tutulmasını sağlayacağız. 2017 yılının sonunda Brüksel değil, İngiliz halkı AB’de kalıp kalmamamız gerektiğine karar verecek.”

David Cameron, İngiltere’nin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini 2017 yılının sonuna kadar referanduma götürmek istiyor. AB ile ilişkilerin reforma ihtiyacı olduğunu savunan Cameron, Brüksel’in elinde fazla yetki olduğunu iddia ediyor.

‘İNGİLTERE’YE CEZA GELEBİLİR’

Bu arada, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Bütçeden Sorumlu Komiseri Jacek Dominik, İngiltere’nin AB bütçesini tartışmaya açmasının “pandoranın kutusunu açmak” anlamına geldiğini kaydederek, 2,1 milyar Euro’nun zamanında ödenmemesi halinde ceza uygulanabileceğini söyledi. İngiltere’nin 1 Aralık’a kadar bütçeye katkıda bulunmaması halinde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin ise Dominik, ödemenin yapılmaması halinde İngiltere’ye resmi bir mektup gönderilerek gecikmenin nedeninin sorulacağını ifade etti. Dominik, İngiltere’nin resmi bilgilendirme mektubuna cevap vermemesi halinde ise Komisyonunun İngiltere’ye ceza uygulayabileceğini belirtti. AB geçen hafta yaptığı açıklamayla bu yılın bütçesine katkıda bulunması için 9 üye ülkeye 3,2 milyar Euro’nun üzerinde fatura çıkarmıştı. AB en ağır faturayı ise gelişmiş ekonomiler içerisinde en hızlı büyüme kaydeden İngiltere’ye kesmişti. İngiltere’den 1 Aralık’a kadar AB ortak bütçesine 2,1 milyar Euro ödeme yapması talep edilirken, İngiltere Başbakanı Cameron, bu miktarın 1 Aralık’a kadar ödenmeyeceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir