Anne olmak O’nu girişimci yaptı

Kadın girişimcilerin iş fikirleri birer girişime dönüşmeye başladı.

Haber : Ekonomist Online / 02.11.2011
2007 yılında oğlunun doğumu ile bebek bakımı üzerine kısa sürede tanınan bloğu Kitubi’yi yazmaya başlayan Damla Doğan Altınören, blog üzerinden geliştirdiği iş fikri Nurturia ile kısa sürede hızlı bir büyüme kaydetti. Çocuklu hayata dair iletişim ve veri saklama hizmetlerinin hızlı, güvenilir ve kullanışlı şekilde sunan internet sitesinde ikinci el bebek kıyafetleri de satılıyor. Altınören, kısa sürede yurt dışına da açılmaya hazırlanıyor.
Son yıllarda kadın girişimcilerin gerçekleştirdikleri girişimler, dikkat çekiyor. Kadın girişimcilerin özellikle anne olma aşamasında ya da olduktan sonra geliştirdikleri iş fikirleri birer girişime dönüşmeye başladı. Nurturia’nın kurucusu Damla Doğan Altınören de bu girişimlere örnek gösterilebilecek kadın girişimcilerden biri. Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi kategorisinde finalistler arasına kalan Altınören’in öyküsü oğlu doğduktan sonra bebek bakımı üzerine bir blog yazarak çocuk yetiştirme konusunda öğrendiklerini, tecrübelerini paylaşmasıyla başlıyor. 2009 yılında kurduğu www.nurturia.com.tr ile çocuklu hayata dair iletişim ve veri saklama hizmetlerinin hızlı, güvenilir ve kullanışlı şekilde sunan kadın girişimci, yurt dışına da açılmayı hedefliyor.

Ancak önce Atınören’in hikayesinde biraz gerilere gitmek gerekiyor. Damla Doğan Altınören, 1999 yılında ODTÜ’den mezun olduktan sonra önce Ankara’da, sonra İstanbul’da ağırlıklı telekomünikasyon sektöründe iş geliştirme ve pazarlama pozisyonlarında çalışır. 2005 yılında sağlık turizmi üzerine ilk işini kurmak üzere Superonline’daki ürün yöneticisi pozisyonundan ayrılan Altınören, İngiltere’den Türkiye’ye basit operasyonlar için gelecek kişilerin tedavi ve seyahatlerini organize etmeye başlar. İş geliştirmede zorlanan ve oğlunun dünyaya gelmesiyle birlikte bu girişimini sonlandıran Altınören’in bu arada aklında Nurturia fikri belirmeye başlar. Bu arada Altınören de profesyonel hayata geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir