Adese’te hedef yüzde 20 büyüme

adese

Çalışmalarını genel olarak Orta Anadolu tabanlı sürdüren, her geçen sene büyümesini devam ettirerek bu oranları da artıran Adese, 2015 sonuna gelindiğinde 2014 sonuna oranla en az yüzde 20 büyüme kat etmiş olmak için çaba sarf ediyor. Konya’yı çevreleyen alanda dairesel olarak yatırımlarda bulunacaklarını ve geçen sene az yatırım yapmalarına rağmen iyi bir oranda büyüdüklerini dile getiren Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, bazı gelişmelerle birlikte sektörün tekrar canlandığını ve güven probleminin ortadan kalktığını ifade etti.

Orta Anadolu’da büyüyecek

Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, büyüme planları ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Perakende son yıllarda Türkiye ekonomisinin 2 katı oranında bir büyüme hızı yakaladı. Bu büyüme önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Perakende sektöründe organize perakendeciliğin bugün %40’larda olduğunu düşünürsek sektörün hala çok önemli fırsatlar barındırdığını söyleyebiliriz. Adese olarak Orta Anadolu’da, Konya’nın merkezde olduğu dairesel bir büyüme planı çerçevesinde yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Perakende, çok dinamik bir sektör. Her an birleşme ya da satın almalar gerçekleşebiliyor. Organik büyümenin yanı sıra ölçeği büyütmeyi ve inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu çerçevede 2015 yılında Adese’yi metrekare bazında %20’nin üzerinde büyütmeyi planlıyoruz.”

Perakende sektöründe 2015 yılında %10 büyüme beklediklerini ifade eden Sıtkı Erben, şunları söyledi:

“Şirket olarak biz, stratejimizi verimlilik ve sürdürülebilirlik ekseninde belirledik. 2012 yılı itibari ile uygulamaya geçtiğimiz bu strateji çerçevesinde; mağazalarımızı tek tek ele alıp değerlendirdik ve taşınma, kapatma, büyütme, küçültme, modernizasyon gibi konularda radikal kararlar aldık. Bazı bölgelerden çıkıp, yeni bölgelere açıldık. Büyüme stratejimizi yeniden gözden geçirerek Orta Anadolu merkezli bir büyüme planı ortaya koyduk. Tüm bu değişim hamlelerinin pozitif sonuçlarını da gördük. Verimlilik odaklı operasyonlarımızı 2014’te de kararlılıkla sürdürerek enerji giderlerimizde %35’e varan oranlarda tasarruf sağladık. Artık daha verimli ve daha tasarruflu bir perakende markasıyız. Elde ettiğimiz tasarrufu Adese’nin büyümesinde ve operasyonel süreçlerinin iyileştirilmesinde kullanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir