Yumurta üretiminde rekor

yumurta

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz gün paylaştığı bir tablo ile şaşırttı. Tablo, Ekim ayı içerisinde yapılan yumurta üretimini gösteriyordu. Gelen bilgilere göre Ekim ayı boyunca 1 milyar 483 milyon adet yumurta üretimi yapılmış; bu da üretimin yüzde 2.2 arttığını gösteriyor ve yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Geride bıraktığımız senenin Ekim ayında üretilen yumurta sayısı 1 milyar 451 milyon adetti. 2014’te Ekim ayı sonuna kadar 13 milyar 773 milyon yumurta üretimi gerçekleşmiş. Yine geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1.01’lik bir artış söz konusu.

dha.com.tr’nin haberine göre: Toplam yumurta üretimi geçen yılın tamamında, önceki yılın 14 milyar 911 milyon adetlik üretimine göre yüzde 10.63 artışla 16 milyar 497 milyon adete yükseldi.

AYLIK BAZDA HİNDİ VE TAVUK AZALDI


TÜİK verilerine göre, kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 5.5 tavuk eti üretimi ise yüzde 0.2, kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 9.7 hindi eti üretimi ise yüzde 5.1 azaldı.

YILLIK BAZDA ARTIŞ VAR


Buna karşılık, kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.1 tavuk eti üretimi ise yüzde 14.1 ve kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.0 hindi eti üretimi ise yüzde 9.2 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir