Türkiye’de Kobiler için Sunulan Krediler

Türkiye’de KOBİ’ler ihracatın %602nı gerçekleştirdiği gibi iş konusunda da %75 istihdam sağlamaktadırlar. Bu ölçülerden yola çıkarak ekonomide KOBİ’lerin oldukça önemli olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle KOBİ’lerin ekonomide ki inişlerden ve çıkışlardan etkilenmemesi adına belirli destekler sunulmaktadır.

Kobilere Bankalardan Gelene Destekler

Türkiye’de yer alan birçok banka hizmetleri içerisinde KOBİ’leri de düşünmektedir.

Özellikle kredi uygulamalarında KOBİ’lere özel ayrıcalıklar sunulmaktadır. Nakdi ve gayri nakdi kredi imkânı sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra birçok özel banka KOBİ’ler için artan rekabet içerisinde, finans güçlerinin doğru kullanılması, doğru yatırımların yapılması ve pazarlama konusunda doğru stratejilerin belirlenmesi konusunda bireylere danışmanlık hizmeti de verilmektedir.

Yapılan istatistik açıklamalarına göre 2010 yılı içinde KOBİ’ler için 125,5 milyar kredi desteği sağlandığını ortaya koymaktadır. 2017 yılı içinde bu rakam 420,5 milyar lirayı da geçti.

Bankalardan alınan destek kredilerinden farklı olarak diğer sektörlerde de KOBİ2lere farklı imkânlar sunulmaktadır. Operatör firmaları KOBİ’ler için iş yerlerin özel hat seçenekleri sunarken elektronik cihaz alımlarında da farklı seçeneklerle karşılaşılmak mümkün olmaktadır. Bu sayede işletmelerin sayılarının arttırılması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir